صفحه ها
دسته
برخي از نوشته ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 989042
تعداد نوشته ها : 446
تعداد نظرات : 419
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

زيبايي شما كاملا به حالات فيزيكي و روحي شما بستگي دارد. اما نگذاريد اين موضوع بر شما غلبه كند. شايد تمايل داشته باشيد كه هر ماه يكي از اين روش ها را بكار گيريد تا در طول سال زيبا به نظر برسيد.

 

1- ورزش كنيد :

اگر درباره ارجحيت هاي زيبايي مي انديشيد ، هيچ چيز به اندازه برنامه ورزشي منظم تاثير مثبت ندارد. اگر شما از شنا، واليبال ، تنيس يا دوچرخه سواري لذت مي بريد، سعي كنيد كه آن نظم را در آن ورزش دنبال كنيد . حتي 30 دقيقه پياده روي در روز تاثير شگرفي در بر دارد.

 

 

2- مدلتان را عوض كنيد :

با آرايشگرتان مشورت كنيد كه چه مدل موي ديگري به شما مياد. گاهي اوقات سالها كشيدن خط چشم به يك طريق يا استفاده از عطر يكسان باعث ميشود خيلي سخت مدلهاي جديد را بپذيريد .

 

 

3- كمدتان را مرتب كنيد :

در كمدتان را بازكنيد و ببينيد چه لباس هايي را در 2 سال گذشته نپوشيده ايد. آنها را كنار بگذاريد و در مورد كشوي ميز آرايشتان نيز لوازمي كه خيلي وقت است استفاده نمي كنيد دور بريزيد.

 

 

4- سري به دكترتان بزنيد:

دست كم سالي يكبار سري به پزشك و دندانپزشك خود بزنيد. هيچ وقت نگذاريد كه بيش از 12 ماه از آخرين ويزيت شما با دندانپزشكتان بگذرد. دندان هاي سفيد يكي از مهم ترين اصول زيبايي شماست.

 

 

5- هميشه يك وقت براي موهايتان داشته باشيد :

موهاي شما يكي از اصلي ترين پايه هاي زيبايي شماست. در هر قرار آرايشگاه ، قرار بعدي را هماهنگ كنيد تا مطمئن شويد كه به موهايتان سروقت ميرسيد.

 

 

6- به باشگاه ورزشي برويد:

تناسب اندام شما چقدر برايتان مهم است ؟ مطمئن باشيد كه همان قدر هم در انرژي جسمي و روحيه شما موثر است.

 

 

7- صحيح غذا بخوريد :

درباره رژيم غذايي تان تجديد نظر كنيد تا ميزان انرژي تان را به حداكثر برسانيد. اينكار را با حذف غذاهاي مشخصي شروع كنيد تا زماني كه به يك فرمول غذايي مناسب برسيد. مواد غذايي كم چرب و كم شكر مصرف كنيد تا به يك تعادل برسيد.

 

 

8- يك تغيير بزرگ داشته باشيد :

اين تغيير حتي ميتواند شامل بلوند كردن يا فر كردن موهايتان باشد.

 

 

9- مهربان باشيد :

يك كار خيرخواهانه انجام دهيد بي آنكه انتظار تلافي داشته باشيد . اينگونه كارها باعث تغييرات مثبت بزرگي در احساس شما ميشوند. رفتار مودبانه هميشه منجر به زيبايي دروني و بيروني ميشوند.

 

 

10- آب بنوشيد:

مقدار زيادي آب بنوشيد . نوشيدن مقدار زياد آب در روز به لاغرهايي كه ميخواهند چاق شوند و چاق هايي كه ميخواهند لاغر شوند توصيه ميشود. كارهاي كوچك ديگري كه باعث ميشود رفتارتان بهتر شود را امتحان كنيد. لبخند بزنيد. به حرف ديگران گوش كنيد، صاف بنشينيد، در طول روز به بدنتان كش و قوس دهيد...

 

  

11- يك هدف در نظر بگيريد :

هدفي را در نظر بگيريد كه با سعي در رسيدن به آن از شر چند كيلو اضافه وزنتان خلاص شويد.

 

 

12- خوب بخوابيد :

به اندازه كافي بخوابيد. موقع شب خواب خوبي داشته باشيد تا صورتتان شفاف شود. نور اطاق هنگام خواب بايد در كمترين حد ممكن باشد. شب زودهنگام بخوابيد و سحر گاه از خواب برخيزيد تا انرژي هاي كيهاني كه در جهان در هنگام صبح پخش ميشوند به بدنتان برسد. اينكار از لحاظ علمي ثابت شده است.

دسته ها : روانشناسی
سیزدهم 3 1390 10:41

فكر مي‌كنيد روانشناسي فقط براي دانش ‌آموزان، دانشگاهيان و درمانگران است؟ اشتباه مي‌كنيد. از آنجا كه روانشناسي موضوعي هم كاربردي و هم تئوريك است، از آن مي‌توان به طرق مختلف استفاده كرد. با اينكه تحقيقات انجام گرفته در اين زمينه براي خوانندگان عمومي سنگين است اما نتايج اين آزمايشات و تحقيقات مي‌تواند كاربرد مهمي در زندگي روزمره ما داشته باشد. از اينرو در زير به 10 مورد از مهمترين كاربردهاي روانشناسي در زندگي اشاره مي‌كنيم.

 

1.      انگيزه پيدا كنيد.

هدفتان چه ترك كردن سيگار باشد، چه كم كردن وزن يا ياد گرفتن يك زبان جديد، روانشناسي درس‌هاي زيادي براي ايجاد انگيزه دارد. براي بالا بردن سطح انگيزه‌ تان براي انجام يك كار، از نكات زير كه از تحقيقات انجام گرفته در روانشناسي آموزشي و شناختي به دست آمده است استفاده كنيد.

·         براي بالا نگه داشتن سطح علاقه‌ تان، با عناصر جديدي آشنا شويد.

·         براي جلوگيري از خستگي و يكنواختي، تكرار و تناوب كار را تغيير دهيد.

·         چيزهاي جديدي ياد بگيريد كه براساس دانش كنونيتان باشد.

·         اهداف مشخص براي خود تعيين كنيد كه مستقيماً با آن كار در ارتباط باشند.

·         براي كاري كه خوب انجام مي ‌دهيد به خودتان پاداش دهيد.

 

2.      مهارت‌هاي رهبريتان را ارتقاء دهيد.

مهم نيست كه مدير يك دفتر باشيد يا مدير يك كلوپ مخصوص جوانان، داشتن مهارت‌هاي خوب مديريتي و رهبري در نقطه ‌اي از زندگيتان به درد خواهد خورد. همه آدم‌ها رهبر به دنيا نمي‌آيند اما چند نكته ساده كه از تحقيقات روانشناسي مربوط به اين موضوع به دست آمده است، مي‌تواند به شما براي ارتقاء مهارت‌هاي رهبريتان كمك كند. يكي از مشهورترين تحقيقات انجام گرفته بر روي اين موضوع به سه سبك مديريتي مشخص مي‌پردازد. نكات زير برگرفته از يافته ‌هاي اين تحقيق است:

·         افراد گروه را به ‌خوبي راهنمايي كنيد اما اجازه دهيد همه نظراتشان را ابراز كنند.

·         درمورد راهكارهاي احتمالي براي مشكلات با اعضاي گروه صحبت كنيد.

·         بر تقويت ايده‌ ها تمركز داشته باشيد و به نظرات خلاق گروه پاداش دهيد.

 

3.      ارتباط عموميتان را قوي‌تر كنيد.

ارتباط عمومي فراتر از نحوه حرف زدن و نوشتن شماست. تحقيقات نشان مي‌دهد كه نشانه‌ هاي غيركلامي سهم زيادي در ارتباطات ميان فردي دارد. براي اينكه به طور موثري پيامتان را به فرد مقابل برسانيد، بايد ياد بگيريد چطور به صورتي غيركلامي خود را ابراز كنيد و در افراد پيرامونتان نيز به دنبال اشارات غيركلامي باشيد. در زير به چند استراتژي مهم اشاره مي‌كنيم:

·         ارتباط چشمي قوي داشته باشيد.

·         نشانه‌هاي غيركلامي را در ديگران تشخيص دهيد.

·         ياد بگيريد از تن صدايتان براي تقويت پيامتان استفاده كنيد.

 

4.      ياد بگيريد ديگران را بهتر درك كنيد.

درست مثل ارتباط غيركلامي، توانايي شما در درك احساساتتان و احساسات اطرافينتان نقش مهمي در روابط و زندگي شغليتان بازي مي‌كند. واژه هوش احساسي به توانايي شما براي درك احساسات خودتان و ديگران اطلاق مي‌شود. اين مسئله آنقدر اهميت دارد كه برخي از روانشناسان اعتقاد دارند هوش احساسي شما بسيار مهم‌تر از هوش فكريتان است. اما چطور مي‌توانيد هوش احساسيتان را تقويت كنيد؟ راهكارهاي زير مي‌تواند كمكتان كند:

·         واكنش ‌هاي احساسي خود را به دقت ارزيابي كنيد.

·         تجربيات و احساساتتان را در دفترچه ‌اي يادداشت كنيد.

·         سعي كنيد موقعيت‌هاي مختف را از ديدگاه ديگران ببينيد.

 

5.      تصميمات درست‌تري بگيريد.

تحقيقات انجام شده در روانشناسي شناختي اطلاعات زيادي درمورد تصميم‌گيري ارائه مي‌كند. با اعمال اين راهكارها در زندگيتان، مي‌توانيد ياد بگيريد تصميمات هوشمندانه‌ تري اتخاذ كنيد. دفعه بعدي كه خواستيد يك تصميم بزرگ بگيريد، سعي كنيد از تكنيك‌هاي زير استفاده كنيد.

·         سعي كنيد به موقعيت از ديدگاه‌ هاي مختلف نگاه كنيد: ديدگاه منطقي، احساسي، شهودي، خلاقانه و ديدگاه مثبت‌گرا و منفي‌گرا.

·         هزينه‌ها و فوايد احتمالي يك تصميم را در نظر بگيريد.

·         از روش‌هاي تجزيه و تحليل شبكه ‌اي استفاده كنيد كه براي ميزان ارضاء هر نياز با هر تصميم يك نمره مي‌دهد.

 

6.      حافظه ‌تان را تقويت كنيد.

تابحال به اين فكر كرده‌ايد كه چرا مي‌توانيد يك اتفاق خاص كه در دوران بچگيتان اتفاق افتاده را به خوبي به ياد بياوريد اما اسم مشتري كه چند روز پيش به شما مراجعه كرد را به ياد نمي‌ آوريد؟ تحقيقات زيادي درمورد نحوه فرم‌ گرفتن خاطرات جديد و همچنين نحوه فراموش كردن ما انجام گرفته است. چطور مي‌توانيد قدرت حافظه ‌تان را تقويت كنيد؟

·         روي اطلاعات تمركز كنيد.

·         آنچه ياد گرفته‌ ايد را تكرار كنيد.

·         از انحراف حواس جلوگيري كنيد.

 

7.      تصميمات مالي هوشمندانه ‌تري اتخاذ كنيد.

تحقيقات انجام گرفته در اين زمينه كه به اقتصاد رفتاري معروف است به نتايج خوبي دست يافته است كه مي‌توانيد براي اتخاذ تصميمات مالي مديريتي از آنها استفاده كنيد. يك تحقيق نشان داده است كه كارمندان و كارگران مي‌توانند با استفاده از برخي از راهكارهاي زير پس ‌انداز خود را سه‌ برابر كنند:

·         وقت تلف نكنيد! از همين امروز پس ‌انداز كردن را شروع كنيد.

·         براي اختصاص دادن برخي از عايدات آينده خود به پس ‌انداز زمان بازنشستگي از قبل اقدام كنيد.

·         مراقب تعصبات شخصي كه موجب انتخاب‌هاي مالي ضعيف مي‌شود باشيد.

 

8.      نمره بهتري بگيريد.

دفعه بعدي كه وسوسه شديد كه از امتحانات كلاسي، امتحان ميان‌ ترم و پايان‌ ترم شكايت كنيد، اين تحقيق را به ياد بياوريد كه نشان داد امتحانات كلاسي به شما كمك مي‌كند چيزهايي كه ياد گرفته‌ايد را بهتر به خاطر بسپاريد، حتي اگر در امتحان از آن سوال نيامده باشد.

يك تحقيق ديگر نشان داده است كه امتحان دادن خيلي بهتر از درس خواندن به تقويت حافظه شما كمك مي‌كند. در اين تحقيق مشخص شد دانش ‌آموزاني كه مرتب امتحان مي‌دادند، 61 درصد از درس آموخته شده را به ياد داشتند اما فقط 40 درصد از آنهايي كه فقط درس مي‌خواندند مواد درسي را به ياد داشتند. اما چطور مي‌توانيد اين يافته‌ها را در زندگي تعميم دهيد؟ وقتي مي‌خواهيد اطلاعات جديد ياد بگيريد، هرازگاهي از خودتان امتحان بگيريد تا آنچه ياد گرفته ‌ايد را در حافظه‌ تان بسپاريد.

 

9.      بازده كاريتان را بيشتر كنيد.

گاهي اوقات به نظر مي‌رسد كه هزاران كتاب، سايت و مجله به ما مي‌گويد چطور از روزمان استفاده بيشتري ببريم اما چقدر از اين توصيه‌ ها در تحقيقات واقعي به اثبات رسيده‌ اند؟ بعنوان مثال، به دفعاتي فكر كنيد كه شنيده‌ ايد انجام همزمان چند كار مي‌تواند سرعت، دقت و بازده كارتان را كم مي‌كند. براي بالا بردن بازده كاريتان چه درسي از روانشناسي مي‌توانيد بگيريد؟ اينها برخي از راهكارها در اين رابطه هستند:

·         وقتي روي كارهاي پيچيده و خطرناك كار مي‌كنيد از انجام همزمان كارهاي ديگر خودداري كنيد.

·         روي كاري كه در دست داريد تمركز كنيد.

·         از منحرف شدن حواستان جلوگيري كنيد.

 

10.  سالم‌ تر باشيد

روانشناسي مي‌تواند ابزار مفيدي براي تقويت سلامت عمومي شما هم باشد. از راه ‌هاي تقويت ورزش و تغذيه سالم‌تر گرفته تا درمان افسردگي، زمينه روانشناسي سلامت استراتژي ‌هاي بسيار مفيدي ارائه مي‌دهد كه به شما كمك مي‌كند سالم‌تر و شادتر زندگي كنيد. برخي نمونه‌هايي كه مي‌توانيد مستقيماً وارد زندگيتان كنيد عبارتند از:

·         تحقيقات نشان داده است كه هم نور خورشيد و هم نور مصنوعي مي‌تواند علائم اختلالات فصلي را كاهش دهد.

·         تحقيقات نشان داده است كه ورزش درماني بسيار موثر براي افسردگي و همچنين اختلالت ذهني است.

·         تحقيقات نشان داده است كه كمك به ديگران براي درك خطرات رفتارهاي ناسالم به انتخاب ‌هاي سالمتري مي ‌انجامد.

دسته ها : روانشناسی
دوازدهم 3 1390 21:39

طي 20 سال گذشته بيش از 1300 گونه جديد كشف شده‌اند. اين گزارش به 20 نمونه كمياب و استثنايي از ميان آنها مانند داينوسپايدر، عقرب امپراتور، قورباغه پينوكيو و كوسه‌اي كه در آب راه مي‌رود، مي‌پردازد.

   ماهي با رنگ‌هاي الكتريكي

طي 20 سال گذشته بيش از 1300 گونه جديد كشف شده‌اند. اين گزارش به 20 نمونه كمياب و استثنايي از ميان آنها مانند داينوسپايدر، عقرب امپراتور، قورباغه پينوكيو و كوسه‌اي كه در آب راه مي‌رود، مي‌پردازد.

 

عقرب امپراتور

اين عقرب كه حدود 20 سانتيمتر طول دارد، طي پژوهش‌هاي RAP در سال 2006 در كشور آفريقايي غنا كشف شده است. اين عقرب هم سم توليد مي‌كند اما سم آن نه‌تنها براي انسان خطرناك نيست بلكه به گفته محققان مي‌تواند به توليد داروهايي براي بهبود آريتمي و ديگر ناراحتي‌هاي قلبي كمك كند.
 

كشف جنس تازه‌اي از جوندگان

اين جنس جديد كه شبيه به چين‌چيلاهاي كشف شده در مقبره اينكاها است، طي كاوش‌هاي سال 1997 و 98 در پرو كشف شده است. كشف اين جنس جديد باعث شده دانشمندان به كشف جنس‌هاي تازه ديگري از جوندگان در آينده نزديك اميدوار باشند.
 

سوسك كمپوست‌ساز

 

اين سوسك كه تنها محل زندگي كشف شده آن و نمونه‌هاي مشابهش غاري در گينه است، مي‌تواند با تخريب زباله‌ها آنها را به مواد اوليه مورد نياز طبيعت و انسان تبديل كند. به گفته محققان RAP اين سوسك بخشي از اكوسيستمي است كه براي حفظ تعادل ميان طبيعت و مواد شيميايي ساخت انسان تلاش مي‌كند.
 

داينوسپايدر

اين گونه كوچك يكي از معدود بندپاياني است كه طي 300ميليون سال اخير دچار تغييرات چنداني نشده‌اند. داينوسپايدر در جنگل‌هاي كشور غنا كشف شده است. اين حشره 11ميليمتري بزرگترين گونه شناخته شده در ميان 57 گونه فعلي است و از موريانه‌ها و لارو مورچه تغذيه مي‌كند.
 

سنجاقك Platycypha

اين سنجاقك سال 2004 توسط تيم تحقيقاتي RAP در آبگيرهاي رودخانه كنگو كشف شده و با توجه به اينكه سنجاقك‌ها يكي از حساس‌ترين جانداران به آلودگي آب هستند، مي‌توان از سلامت آب اين رودخانه مطمئن شد. اين گونه از آبزيان بسياركوچك و پشه‌ها تغذيه مي‌كند.
 

 

مورچه سرباز بزرگ

اين مورچه سرباز 1.5 سانتيمتري كه در جنگل‌هاي كشور كامبوج كشف شده، خصوصيات منحصربه‌فردي دارد. مورچه‌هاي اين گونه هنگام احساس خطر در اطراف لانه پراكنده خواهند شد و با بستن دو قلاب جلوي دهانشان به يكديگر منظره‌اي دفاعي و هشداردهنده ايجاد خواهند كرد.
 

 

 

قورباغه پينوكيو

اين گونه عجيب كه در كوهستان‌هاي اندونزي كشف شده، زائده‌اي روي بيني‌اش دارد كه توجه محققان را به خود جلب كرده است.
 

 

 

قورباغه درختي 15 سانتيمتري

اين قورباغه درختي بزرگ كه سال 2008 در كوهستان‌هاي گينه كشف شده، مانند بسياري از گونه‌هاي مشابه آن در كناره‌هاي رودخانه و زير سنگ‌ها تخم‌ريزي مي‌كند. بچه‌هاي اين قورباغه هنگام تولد از دهان بزرگ و بادكش‌مانندشان براي چسبيدن به سنگ‌ها و در امان ماندن از جريان تند رودخانه استفاده مي‌كنند.
 

عنكبوت پرنده‌خوار

اين عنكبوت بزرگ كه طول پاهايش تا 30 سانتيمتر مي‌رسد و حدود 170 گرم وزن دارد، سنگين‌ترين عنكبوت شناخته شده در جهان است. اين عنكبوت از حشرات كوچك ساكن جنگل‌هاي آمريكاي جنوبي، مارهاي سمي و مارمولك‌ها تغذيه مي‌كند. اين عنكبوت سم توليد مي‌كند اما سم آن براي انسان خطرناك نيست.
 

 

 

gola malimbe

اين پرنده زيبا نيز در جنگل‌هاي جنوب‌شرقي گينه، جايي كه بيش از يك‌سوم گونه‌هاي كمياب و استثنايي سال‌هاي اخير كشف شدند، كشف شده است. طي 20 سال اخير بيش از 1300 گونه جديد توسط RAP كشف شده‌‌اند.
 

 

 

Brachyamytta rapidoaestima

اين حشره عجيب يكي از نمونه‌هاي كشف شده در سال 2002 است. اين گونه شكارچي براي شكار حشرات كوچك كمين مي‌كند و سرانجام آنها را به دام مي‌اندازد. دليل انتخاب نام اين شكارچي سكونت آن در جنگل‌هاي غربي آفريقا است كه دارند به سرعت تخريب مي‌شوند.
 

 

 

حشره‌اي با بال‌هاي پرطاووسي

اين حشره با بال‌هاي زيبا كه سال 2006 در آمريكاي جنوبي كشف شده، دو شيوه استتار اختصاصي دارد. يكي استفاده از طرح بال‌ها براي تبديل شدن به يك برگ مرده و ديگري حركات سريع و استفاده از طرح بال‌هاي مياني براي تداعي پرواز يك پرنده است.
 

 

 

اين ماهي زيبا از شيوه‌اي منحصربه‌فرد براي جذب جنس مخالف استفاده مي‌كند. ماهي نر به كمك اين رنگ‌هاي الكتريكي كه در تصوير مي‌بينيد، توجه ماهي ماده را جلب خواهد كرد.
 

سمندر اي.تي

 

اين جاندار جالب‌توجه كه اولين‌بار سال 2009 در اكوادور كشف شده، يك سمندر اي.تي است. اين جاندار نه‌تنها مانند همنام فضايي خود انگشت سبابه بلندي دارد، بلكه فاقد ريه است و از راه پوست تنفس مي‌كند. انگشت سبابه بلند اين سمندر براي گرفتن برگ‌ها و بهبود حركت استفاده مي‌شود.
 

 

 

يك مارمولك عجيب

اين مارمولك با ظاهر ترسناك كه در سال 1998 در ماداگاسكار كشف شده، يكي از 10 جاندار در معرض انقراض به دليل قاچاق در سال 2004 بوده است. پوست اين جاندار به استتار خوب آن كمك كرده و شكار در شب را برايش ساده‌تر خواهد كرد.
 

 

 

smoky honeyeater

اين پرنده زيبا ساكن ارتفاعات اندونزي است. اين پرنده كه در ارتفاع بالاي 1600 متري زندگي مي‌كند، از شيره گل‌ها تغذيه مي‌كند و در گرده‌افشاني نقش بسيارباارزشي را ايفا خواهد كرد.
 

 

 

Pseudancistrus kwinti

اين گربه ماهي منحصربه‌فرد كه اولين‌بار در آب‌هاي آمريكاي جنوبي كشف شده، مي‌تواند به كمك آرواره‌هايش به شكار در آب‌هاي اين منطقه بپردازد. آرواره‌هاي قوي اين ماهي براي تكه‌تكه كردن انواع بي‌مهرگان و جلبك‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند.
 

 

 

مورچه پلنگي

اين مورچه كه ظاهري شبيه به پلنگ‌ها دارد و در گينه‌نو كشف شده، شكارچي ماهري نيز هست. اين مورچه به كمك آرواره‌هايش قربانيان را كه اغلب بي‌مهرگان كوچك هستند، حمل مي‌كند و گاهي از آن براي حمل مورچه‌هاي كوچك استفاده خواهد كرد.
 

 

 

كوسه‌اي كه راه مي‌رود

اين كوسه كه در سال 2006 در آب‌هاي اندونزي كشف شده، بسيارمورد‌توجه محققان قرار گرفته است. اين گونه مي‌تواند شنا كند اما اغلب از باله‌هايش براي راه‌رفتن در كف آب استفاده خواهد كرد. اين نمونه مي‌تواند آغاز ظهور آبزياني باشد كه به خشكي پا خواهند گذاشت!
 

 

ميمون دماغ‌لوله‌اي

اين ميمون ميوه‌خوار دماغ‌لوله‌اي كه اولين‌بار در جنگل‌هاي گينه‌نو كشف شده يكي از 20 گونه استثنايي كشف‌شده در سال‌هاي اخير است. اين ميمون عجيب و كمياب مانند ديگر نمونه‌هايي كه در اين گزارش خواهيد ديد، توسط محققان برنامه شناسايي سريع گونه‌ها وابسته به سازمان بين‌المللي حفاظت منابع طبيعي، كشف شده است.
 

دوازدهم 3 1390 17:33

 

هميشه رحمت خداوند بر غضب او سبقت دارد اما همه صفات خدا عين هم هستند و صفت انتقام او عين بخشش اوست و ما اگر صفتي از خدا را انكار كنيم به انكار خود خدا برمي‌گردد، صفت منتقم بودن خدا نيز كمال او است و بد نيست و خدايي كه از ظالمين انتقام نكشد خدا نيست شما پدري را در نظر بگيريد كه هيچ برخوردي با فرزندي كه دائما فرزندان ديگر را آزار مي‌دهد انجام نمي‌دهد قطعا نمي‌تواند پدر خوبي باشد .

 

خداوند بلند مرتبه را ما با اين زمزمه ها "مهربانتر از بابا مهربانتر از مادر"و "خداي خوب و مهربان داده به ما گوش و زبان..." شناختيم دانستيم كه او ارحم الرحمين است از گناهان ما چشم مي پوشد و دوستمان دارد ما را جانشين خود قرار داده ،بهترين رازدار است و عيب ما را به كسي نمي گويد و هزار و يك وصف ديگر كه دل ما را گرم مي كند .

 

بعد ها گفتند بايد از كسي كه مهربانترين است بر ما عاشق است و با همه كاستي ها دوستمان دارد ترسيد و اين ترس ستوده است .

 

چون او آتشي دارد سخت سوزاننده و خشمش چيره مي شود و واي بر كساني كه بر آنان خشم گرفته شود .

 

ما از خداي خوبمان فقط خوبي ديده ايم ما رحمتش را باور كرده ايم ولي خشمش را نه ، خدايي كه ما دوستش داريم همان مهربانترين مهربانان است چرا بايد از او ترسيد جرا ما را از خدا م يترسانند؟

 

در كتاب هاي اخلاقي علماي ما بسيار آمده است كه بايد از خدا ترسيد و اين خوف از خدا يعني شناختن او و درك عظمتش و از طرف ديگر هم شاهديم كه همين نترسيدن مردم از خداوند متعال باعث گستاخي انسان ها شده و سر به طغيان برداشته اند .

 

بسياري از ما حتي در خيالمان هم ترس از خدا نمي گنجد و به همين خاطر گاه حظور با عظمتش را ناديده گرفته و بي باكانه به آنچه برحذرمان داشته دست ميزنيم .

 


 

واقعا چرا بايد از خداوند ترسيد و چگونه؟

 

هميشه رحمت خداوند بر غضب او سبقت دارد اما همه صفات خدا عين هم هستند و صفت انتقام او عين بخشش اوست و ما اگر صفتي از خدا را انكار كنيم به انكار خود خدا برمي‌گردد،صفت منتقم بودن خدا نيز كمال او است و بد نيست و خدايي كه از ظالمين انتقام نكشد خدا نيست شما پدري را در نظر بگيريد كه هيچ برخوردي با فرزندي كه دائما فرزندان ديگر را آزار مي‌دهد انجام نمي‌دهد قطعا نمي‌تواند پدر خوبي باشد .

 

آدمى اگر به خود و اطرافش نگاه كند، خواهد فهميد كه غرق در نعمت‏ها و الطاف خداوند است. او با مهربانى تمام و با كمال بذل و بخشش و جود و كرم و در عين حال با چشم‏پوشى از بسيارى از بدى‏ها و ناسپاسى‏هاى انسان، مشغول تدبير امور و اداره تمامى شؤون زندگى او است. اگر كارى كنيم كه از خواب غفلت بيدار شويم، خود را غرق در محبت‏هاى خداوند و اولياى او خواهيم ديد. بعد از ديدن اين احسان قلبا به اعطا كننده آن علاقه‏مند شده و خود را مديون او خواهيم ديد و علاقه و محبتمان نسبت به او افزون خواهد شد و اندك اندك و با گذشت زمان عشق به معبود پيدا خواهيم كرد. پس راه عاشق خدا شدن درك محبت‏ها و خوبى‏هاى و زيبايي هاي او است كه جز با رفع حجاب‏هاى درونى ميسّر نمى‏گردد .

 

اما در مورد ترس از خدا بايد ابتدا آن را معنا كنيم تا معلوم شود آيا ترس از خدا خوب است يا نه. خداي متعال بزرگترين منبع كمال و قدرت و رحمت و آرامش و سعادت انسان است، بنابراين موجود ترسناك و نعوذ بالله آزار دهنده اي نيست ترس از خدا در حقيقت به معناي ترس از دوري خدا و از دست دادن خداوند و تنها شدن انسان است. ترس از اينكه انسان بالاترين تكيه گاه و معشوق خود را در زندگي از دست بدهد.

 

ترس از خدا به معناى ترس از مسؤوليت‏هايى است كه انسان در برابر او دارد. ترس از اين كه در اداى رسالت و وظيفه خويش كوتاهى كند و به خوبى وظيفه‏اش را انجام ندهد؛ و به عبارتى، ترس از گناهان خود است. حضرت على(عليه السلام) در اين زمينه مى‏فرمايد: «و لا يخافن الاذنبه؛ هيچ يك از شما ترس نداشته باشد مگر از گناه خويش.»(نهج البلاغه، كلمه قصار82) قرآن كريم مي‌فرمايد: «وَ أَمَّا مَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوى فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوى‏»(نازعات 40و41)‏ و آن كس كه از مقام پروردگارش ترسان باشد و نفس را از هوى بازدارد، قطعاً بهشت جايگاه اوست!

 

امام صادق عليه السلام: اَرج الله رَجاءَ لايجرّئك عَلي مَعصيتِه و خَف اللهَ خوفاً لا يؤيسُك مِن رَحمته؛ به خداوند اميدوار باش، اميدي كه تو را بر انجام معصيتش جرات نبخشد و از خداوند بيم داشته باش بيمي كه تو را از رحمتش نااميد نگرداند.

 

ملاحظه مي‌كنيد كه آنچه باعث خوف است مقام خداست نه خود خدا لذا اشكالي ندارد كه به لحاظ خدايي خدا عاشقش باشيم وبه لحاظ مقامش بترسيم. در واقع اين ترس حاصل شناخت عظمت و جمال و جلال خداست. در حديثى از امام صادق عليه السلام مى‏خوانيم كه در تفسير اين آيه فرمود: «كسى كه مى‏داند خدا او را مى‏بيند، و آنچه مى‏گويد مى‏شنود، و آنچه را از خير و شر انجام مى‏دهد مى‏داند، و اين توجه او را از اعمال قبيح باز مى‏دارد اين كسى است كه از مقام پروردگارش خائف است، و خود را از هواى نفس بازداشته است.» (نور الثقلين جلد 5 صفحه 506 حديث 43)

 

ترس از خدا به معناي صحيح آن ثمرات ديگري نيز دارد از جمله امام جواد عليه السلام مي‌فرمايند: التحفظ علي قدر الخوف؛ خود را پاييدن به اندازه واهمه داشتن است (بحار الانوار ج 75 ص365 ) زيرا اين شخص خداوند را حاضر و ناظر بر رفتار و كردار خود مي‌داند. و اين محافظت را به تمام شئون زندگى خود تعميم مي‌دهد. هر كس بيشتر بترسد، از خود مراقبت و مواظبت بيشترى خواهد كرد .

 

با توجه به مطالبي كه گذشت مي‌توان گفت ترس از خدا سرچشمه‏هاى مختلفى دارد. شمارى از آن‏ها عبارت است از:

 

الف) اعمال ناپاك و افكار آلوده سبب ترس مى‏گردد.

 

ب) در مقربان، به خاطر قرب به ذات پاكش، كم‏ترين ترك اولى و غفلت مايه وحشت مى‏شود.(اين دو مورد را خوف از تقصير گويند).

 

ج) گاه مقربان هنگامى كه آن ذات نامحدود و بى‏پايان را تصور مى‏كنند و در مقابل به قصور ذاتى خود نظر مى‏دوزند، حالت خوف مى‏يابند.(خوف از قصور) خداوند در اين زمينه مى‏فرمايد: الذين اذا ذكر الله وجلت قلوبهم آن‏ها كسانى هستند كه وقتى نام خدا برده مى‏شود دل‏هايشان مملو از خوف پروردگار مى‏گردد.

 

بين خداترسى و آگاهى ارتباط تنگاتنگ حكمفرما است. به علت اين كه خداترسى نتيجه هدايت به سوى خدا است، هر قدر معرفت انسان به خدا از عمق بيش‏ترى برخوردار باشد، به آن اندازه ترسش هم عمق پيدا مى‏كند.

 

نكته اول: اموري پسنديده اي وجود دارد كه موجب خوف و ترس مومنين مي گردد كه در اينجا به برخي از آنها اشاره مي نمائيم:

 

1- ترس از مردن پيش از توبه يا شكستن توبه يا از تقصير در وفا به حقوق پروردگار

 

2- ترس از غلبه نفس امّاره و شيطان

 

3- ترس از فريب خوردن از دنيا

 

4- ترس از اشتغال ذمه به حقوق مردمان، و كشيدن بار حقوق ايشان

 

5- ترس از سوء عاقبت‏. بيشترين ترسي كه بر دل نيكان و متّقين غلبه دارد ترس سوء عاقبت است

 

6- ترس از سكرات مرگ و شدّت آن

 

7- ترس از از شدت نكير و منكر و درشتى و خشونت ايشان

 

8- ترس از عذاب قبر و تنهائى و وحدت آن

 

9- ترس از هول عرصه قيامت و وحشت آن

 

10- ترس از تصوّر ايستادن در نزد پروردگار و هيبت آن و شمردن گناهان و حيا و خجالت آن و ......

 

اين نوع از ترس عالى‏ترين درجه ترس ممدوح است كه از درجات بلند عرفاني محسوب مي گردد (معراج‏السعادة ج : 2 ص : 183 ) زيرا وجودش باعث وصول به نفس مطمئنه كه نقطه كمال انسان است، خواهد شد و ترس مذموم آن است كه انسان را از اطمينان بياندازد و دچار نگراني و اضطراب سازد.

 

قران كريم مي‌فرمايد: «وَ أَمَّا مَنْ خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوى فَإِنَّ الْجَنَّةَ هِيَ الْمَأْوى‏؛ و آن كس كه از مقام پروردگارش ترسان باشد و نفس را از هوى بازدارد، قطعاً بهشت جايگاه اوست»

 

نكته دوم : بازتاب عملي ترس از خدا صرف اين نيست كه انسان چشم خود را بمالد و گريه كند بلكه بايد از عاقبت آنچه مى‏ترسد دوري كند. لذا خائف واقعي همت خود را به دقت كردن در عاقبت احوال خود مصروف مى‏نمايد . و مجاهده با نفس و شيطان و مراقبه احوال و محاسبه اعمال خود را در سرلوحه برنامه زندگي اش قرار مي دهد . ( معراج‏السعادة ج : 2 ص : )

182

 

نكته سوم : برخي عواملي كه موجب مي شود تا انسان ها از خوف الهي غافل شوند به شرح ذيل مي باشد

 

بى‏خبرى انسان ها از عظمت و جلال خدا، و جهل به مؤاخذه و عقاب روز جزا، و سستى اعتقاد، و ضعف يقين در اين‏ها غفلت و فراموشى از محاسبه روز قيامت، و بى التفاتى به «اهوال» و عذابهاى آن روز پر وحشت اطمينان و خاطر جمعى به رحمت پروردگار، يا مغرور شدن به طاعات و اعمال خود.( معراج‏السعادة ج : 2 ص :190 )

 

امام صادق عليه السلام: اَرج الله رَجاءَ لايجرّئك عَلي مَعصيتِه و خَف اللهَ خوفاً لا يؤيسُك مِن رَحمته؛ به خداوند اميدوار باش، اميدي كه تو را بر انجام معصيتش جرات نبخشد و از خداوند بيم داشته باش بيمي كه تو را از رحمتش نااميد نگرداند. (جها د با النفس،ح109)

 

نتيجه اينكه هيچ منافاتي بين ترس از خدا به معاني اي كه بيان شد و عبادت عاشقانه خدا وجود ندارد و إن شاء الله همه ما توفيق اين گونه عبادت را پيدا نماييم. و هميشه بكوشيم برمعرفت صحيح خويش نسبت به خداي متعال بيافزاييم .

 

دسته ها : دینی و مذهبی
نهم 3 1390 17:28

 

خواص خاكشير عبارتند از :

* خاكشير از نظر طب قديم ايران گرم و تر است.

* التيام دهنده زخم و جراحات است.

* جوشانده خاكشير براي رفع اسهال‌هاي ساده و رفع ترشحات زنانگي مفيد است.

* خاكشير ادرار آور است.

* خاكشير تب‌بُر است.

* براي دفع كرم مفيد است.

* التهاب كليه را برطرف مي‌كند.

* سرخك و مخملك را دوا مي‌كند.

* خاكشير صدا را باز مي‌كند.

* براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد.

* از گلها و برگهاي گياه مي‌توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد.

* سنگ كليه را دفع مي‌كند. براي دفع سنگ كليه مي‌توان خارشتر، ‌خاكشير و ترنجبين را با هم مخلوط كرده وصبح ناشتا خورد.

براي برطرف كردن جوشهاي صورت كه بعلت خوردن چربي و شيريني زياد ايجاد مي‌شود بايد جوشانده يك قاشق ترنجبين را با دو قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا بمدت دو هفته آن را ميل ميل كنيد تا جوشها از بين برود.

 

 

توجه:


بعضي از افراد هنگاميكه خاكشير مي‌‌خورند ممكن است سردرد بگيرند اينگونه اشخاص بايد خاكشير را با كتيرا بخورند.

 

 

نحوه مصرف:


مي توانيد آن را بشوييد . سپس به همراه كمي شكر يا نبات در يك ليوان آب سرد بريزيد و بخوريد.

 

 

خواص خاكشير


نرويد بر زمين هرگز گياهي


كه ننوشته ست بر برگش دوايي (نظامي)


خاكشير يا خاكشي يا شفترك يا خاكشور يا خاكژي گياهي است از تيره صليبيان به ارتفاع 20 سانتي‌متر الي يك متر كه به طور خودرو در باغ‌ها و صحراها مي‌رويد. داراي برگ‌هايي با بريدگي زياد و گل‌هاي زرد روشن از تيره شب‌بو مي‌باشد. از نظر تنوع دو نوع دارد؛ يكي تلخ كه دانه‌هاي آن ريز و رنگ‌هايش مايل به سرخي است و گونه ديگر شيرين كه دانه‌هاي آن بزرگ‌تر بوده و رنگش سرخ تيره مي‌باشد. هر دو نوع گياه ياد شده در اغلب نواحي ايران مخصوصاً دامنه‌هاي جبال البرز و در بيابان‌ها رشد مي‌كند.

 

 

خواص كلي و درماني خاكشير


1.زخم‌ها و جراحات را التيام مي‌بخشد.

 

2.در رفع اسهال روده و خوني و از بين بردن ترشحات زنانه و آب آوردن نسوج مي‌توان استفاده كرد.

 

3.دانه‌هاي خاكشير اندكي ضدعفوني كننده، ضد كرم و تب بر هستند.

 

4.ملين و خنك كننده با آب سرد است.

 

5.بذر آن بر ميزان شهوت و ميل جنسي مي‌افزايد و اشتها را باز مي‌كند.

 

6.تنظيم كننده دستگاه گوارشي بوده و ابتلاء معده را به بيماري‌ها مرتفع مي‌سازد.

 

7.خوردن آن سبب نيكويي رنگ و رخسار مي‌گردد. در اين صورت خاكشير را با دو برابر وزن آن، شكر مخلوط كنيد و تا ده روز بخوريد.

 

8.گرفتگي ادرار را برطرف مي‌سازد و فربه‌كننده است.

 

9.دل مالش و دل ضعفه را از بين مي‌برد.

 

10.براي رفع بيماري‌هاي نقرس، ورم گوش و دستگاه تناسلي مفيد است.

 

11.براي اسهال ساده كودكان شيرخوار اثر دارد.

 

12.به عنوان خنك كننده در امراض حصبه و آبله تجويز شده است.

 

13.اگر با شير تازه خورده شود، بدن را چاق مي‌كند.

 

14.خاكشير را بكوبيد، شب موقع خوابيدن، كف پا تا مچ را با آن ضماد نماييد، در تسكين و بهبود فشار خون اثر دارد.

 

15.روي ور‌م‌هاي سخت و سرطاني، پستان، چشم، نقرس و ورم گوش، ضماد نماييد.

 

16.از دانه‌هاي خاكشير به عنوان پادزهر به نحو زير مي‌توان استفاده كرد؛

پنج گرم دانه را شسته و با گلاب يا آب خالص آن قدر بجوشانيد تا شكفته شود و بعد آن را نيم‌گرم به مسموم بخورانيد. به اين صورت، قي آورده و ايجاد تهوع مي‌نمايد و اين عمل را چند مرتبه تكرار كنيد تا قي بند آيد.

 

17.بزرگسالان معمولاً دانه خاكشير را پس از پاك كردن و شستن كامل به مقدار 10 تا 20 گرم در آب خيسانده، صبح ناشتا با آب و عسل مخلوط و براي چند روز متوالي مي‌نوشند.

 

18.براي رفع اسهال ساده كودكان شيرخوار مي‌توان مقدار يك قاشق غذاخوري خاكشي پاك كرده را در ظرفي ريخته بر روي آتش ملايم به هم بزنند تا خاكشي بو داده شود و سپس كمي آب و عسل به آن افزوده هر نيم ساعت يك قاشق چاي خوري از آن را به كودك بخورانند.

 

 

گفتني است؛ در تدوين و نگارش مقاله حاضر، علاوه بر دانسته‌هاي شخصي از منافع موثق نيز سود جسته شده است.

 

فصل تابستان كه مي‌رسد بازار مصرف خاكشير و شربت آبليمو هم داغ مي‌شود. خاكشير از زمان‌هاي گذشته كاربرد داشته است و بهترين كاربرد آن به خاطر خاصيت ضدعفوني‌كننده‌اش مي‌باشد و براي ناراحتي‌هاي روده مثل اسهال يا حتي يبوست مفيد است.

 

اين گياه را به صورت خيس كرده استفاده مي‌كنند و در موارد جراحات و تب‌هاي زياد بسيار موثر است و همچنين بو داده آن اسهال‌هاي سخت را درمان مي‌كند. .

 

خاكشير التهاب كليه را برطرف مي‌كند. براي از بين بردن كهير و التهابات پوستي از خاكشير استفاده كنيد.


خاكشير داراي تعدادي اسيد چرب مانند اسيد لينوئيك، اسيد لينولنيك، اسيد اولئيك، اسيد پالمتيك و اسيد استئاريك است. اين گياه التيام‌دهنده زخم و جراحات است و جوشانده آن براي رفع اسهال‌هاي ساده مفيد است.

 

خاكشير تب‌بر است، اين گياه همچنين ادرارآور است و التهاب كليه را برطرف مي‌كند. از ديگر خواص خاكشير مي‌توان به درمان سرخك و مخملك اشاره كرد.

 

اين گياه نيز براي رفع گرفتگي صدا مفيد بوده و كهير و التهابات پوستي را از بين مي‌برد. از گل‌ها و برگ‌هاي اين گياه مي‌توان براي رفع بيماري ناشي از كمبود ويتامين C استفاده كرد.

 

براي برطرف كردن جوش‌هاي صورت كه به علت خوردن چربي و شيريني زياد ايجاد مي‌شود بايد جوشانده يك قاشق ترنجبين را با ۲ قاشق غذاخوري خاكشير مخلوط كرده و هر روز صبح ناشتا به مدت ۲ هفته ميل شود تا جوش‌ها از بين بروند.

 

 

هشتم 3 1390 17:15

تنفس مساله ي بسيار حساسي است، عوامل زيادي باعث مي شود كه نتوانيم به درستي تنفس كنيم؛ مانند آلودگي هوا، استرس هاي روزانه، اتفاقات و حوادث، مشكلات عاطفي، اضطراب و غيره. 

اگر ندانيد چگونه تنفس طبيعي انجام دهيد، احساس خستگي مي كنيد و روحيه تان خراب مي شود. اما چنانچه تمرين هاي تنفس كامل را انجام دهيد و بتوانيد شيوه ي تنفس خود را اصلاح كنيد، حتي در موقعيت هاي تنش زا نيز مي توانيد به احساس خوبي برسيد يا حداقل تنش ها را بهتر مهار و كنترل كنيد.

تنفس كامل و مناسب پديده اي غير طبيعي نيست بلكه روشي است كه با نهاد و طبيعت بدن ما سازگاري دارد. تنفس كامل روشي است كه نوزادان در نواحي شهري و نيز بزرگسالان در نواحي دور از هياهوي شهر به طور طبيعي و عادي آن را انجام مي دهند؛ اما انسان متمدن به روش هاي غير طبيعي و غلط تنفس عادت كرده است.

نفس كشيدن كامل، الزاماً به معني پُر كردن ريه ها از هوا نيست، بلكه در اين روش مي توان هواي دمي و بازدمي را به دلخواه بين نواحي مختلف، ريه ها توزيع و تنظيم كرد.

بهره گيري از روش تنفس مناسب، شما را در برابر ابتلا به عفونت هاي دستگاه تنفس و حتي سرماخوردگي هاي معمولي مصون مي كند و مقاومت بدن را در برابر بيماري ها بالا مي برد. از طرفي كارايي و كيفيت خون به ميزان اكسيژن موجود در آن بستگي دارد. اگر در اثر تنفس نادرست اكسيژن كافي در اختيار خون قرار نگيرد، مواد سمي ناشي از سوخت و ساز بدن در آن انباشته مي شود.

همان گونه كه مي دانيد تمام سلول هاي بدن انسان براي دريافت مواد مورد نياز خود به خون وابسته اند و باقي ماندن مواد سمي در خون، تمام بدن را تحت تاثير قرار مي دهد، از اين جهت تنفس كامل در پاك سازي كلي بدن، نقش مهمي دارد. حتي دستگاه گوارش نيز از بخش هايي است كه در اثر تنفس نادرست آسيب مي بيند؛ زيرا فرآيند هضم و جذب مواد غذايي به اكسيژن نياز دارد.

دستگاه عصبي شامل مغز و نخاع و رشته هاي عصبي، از بخش هاي مهم تري هستند كه در اثر تنفس نادرست و محروميت از اكسيژن آسيب مي بينند. حتي عملكرد جنسي انسان نيز به كاركرد صحيح سيستم اعصاب پاراسمپاتيك وابسته است و ناتواني جنسي نيز مي تواند يكي از پيامدهاي عادت كردن به روش هاي نادرست تنفس باشد.

هنگام دم كامل، ديافراگم منقبض مي شود و به كبد، معده و ساير احشاي شكمي فشار ملايمي وارد مي كند و در واقع به نوعي آن ها را ماساژ مي دهد كه با بهبود گردش خون اعضاي گوارشي، به نوبه ي خود در سلامت كاركرد اين اعضا موثر است. به عبارت ديگر، با تنفس كامل ديافراگمي مي توان اعضاي شكمي را به نوعي ورزش داد.

 

تنفس ناسالم

اغلب افراد به هنگام تنفس كردن مرتكب سه اشتباه مي شوند، كه عبارت هستند از:

تنفس كم عمق، تنفس بيش از اندازه سريع و تنفس وارونه.

بنابراين ساده ترين راه حل اين است كه آرام تر، عميق تر و درست تر نفس بكشيم. اما تنفس وارونه نياز به كمي توضيح دارد. بهترين راه براي اطلاع از تنفس صحيح، نگاه كردن به تنفس نوزادان و كودكان است. بچه ها وقتي نفس مي كشند، به هنگام عمل دم شكم شان بالا مي آيد و گرد مي شود. عضلات شكم كودك نرم است؛ به طوري كه هوا مي تواند به راحتي به عمق ريه هاي او برسد. وقتي تنفس كردن ناسالم بزرگسالان را تماشا مي كنيد، درست عكس اين حالت است. به همين دليل است كه آن را تنفس وارونه مي نامند. اغلب بزرگسالان هنگام دم شكم شان را سفت مي كنند و در اين حالت تنفس، شكم مانع پُر شدن ريه ها از هوا مي شود. حتي بازدم شان را ناقص انجام مي دهند كه همه اين ها به خاطر استفاده وارونه از عضلات ديافراگمي است.

 

تنفس سالم

تنفس سالم و درست، سه مرحله دارد: شروع، ميانه، اوج(به هنگام بازدم اين ترتيب برعكس مي شود) كه در حالت هاي دم و بازدم توضيح داده مي شود.

 

عمل دم

در شروع عمل دم، شكم در حالت آرامش قرار مي گيرد. اين كار ديافراگم را صاف مي كند قبل از حركت سينه، شكم قدري بزرگ و منبسط مي شود و فضايي را فراهم مي سازد تا هوا، بخش هاي تحتاني ريه هاي شما را پُر كند. عمل دم در ميانه ي راه خود، عضلات سينه را منبسط مي كند و در نتيجه قفسه سينه بزرگ مي شود قفسه سينه به سمت بالا حركت مي كند، زيرا هوا بخش مياني ريه ها را پُر مي كند. در بخش اوج عمل دم، استخوان ترقوه به سمت بالا حركت مي كند و شانه ها حالت آرام به خود مي گيرند و كمي عقب مي روند. هوا بخش هاي فوقاني ريه ها را پُر مي كند.

 

عمل بازدم

در شروع عمل بازدم، استخوان هاي ترقوه پايين مي افتند و شانه ها كمي به سمت جلو متمايل مي شود. در ميانه ي بازدم عضلات سينه به حالت آرام درآمده و قفسه ي سينه به سمت پايين حركت مي كند و در هر سه بُعد باريك مي شود.

البته هرگز توصيه نمي شود به هنگام تنفس به جزييات تا اين اندازه توجه كنيد؛ با اين حال چند دقيقه اي دقت به تنفس و جزييات آن مفيد است.

 

تمرين هاي تنفس

در ادامه ي مطالب، تمرين هاي زير، شما را با چگونگي انجام بهتر تنفس كامل آشنا مي كند:

تمرين اول:

در اين تمرين آموزش اوليه ارائه مي شود. به هنگام بازدم، هواي درون ريه هاي خود را به بيرون بدميد؛ البته بدون فشار زياد آن قدر مكث كنيد كه بدن تان به شما بگويد به تنفس بعدي احتياج داريد. مهم نيست دو ثانيه مكث كنيد يا مثلا بيست ثانيه. حالا تا حدي كه امكان دارد، هوا را به درون ريه هاي خود بكشيد(دم بدون فشار زياد) بار ديگر عمل بازدم را انجام دهيد و آن قدر صبر كنيد تا مجبور شويد دوباره تنفس كنيد. اين تمرين را به مدت يك دقيقه انجام دهيد.

حالا از اين تمرين بيرون بيايد(استراحت) و بدن خود را وارسي كنيد. آيا تغييري در خستگي، تنش و مه آلوده بودن ذهن تان به وجود آمده است؟ اگر تغييري را احساس نكرده ايد چند دقيقه ديگر اين تمرين را انجام دهيد. اما نبايد به شما فشاري وارد شود؛ يعني دم و بازدم را با فشار انجام ندهيد.

اگر اين تمرين را به درستي انجام دهيد، در پايان هميشه احساس آرامش جسمي و ذهني بيشتري خواهيد داشت. به راحتي و ساده بودن تمرين بيشتر توجه داشته باشيد و نگران كامل و صد در صد درست انجام دادن آن نباشيد.

 

تمرين دوم:

1- راست بنشينيد و ستون فقرات در يك امتداد باشد. به بدن خود هيچ فشاري وارد نكنيد و آرامش را در عضلات بدن تجربه كنيد. سپس آهسته و پيوسته از راه سوراخ هاي بيني خود دم بگيريد؛ به گونه اي كه ابتدا بخش هاي پاييني ريه ها از هوا پُر شود. نشانه اين حالت آن است كه پرده ديافراگم(كه محتويات قفسه سينه را از احشاي شكمي جدا مي كند)، به قسمت پايين رانده مي شود و با قدري فشار، عضلات جدار شكم را به بيرون برجسته مي كند. در ادامه با اتساع بخش هاي تحتاني قفسه سينه و دنده هاي پاييني، قسمت مياني ريه ها را پُر كنيد و سرانجام با برآمده كردن قسمت فوقاني سينه و بالا كشيدن دنده هاي بالايي، بخش هاي فوقاني ريه ها را از هوا پُر كنيد. در حالت اخير بخش تحتاني شكم اندكي به داخل كشيده خواهد شد كه به پُر شدن بخش فوقاني ريه ها كمك مي كند. فراموش نكنيد كه در اين تمرين بايستي دم روندي پيوسته و آرام داشته باشد و نبايد پُر كردن سه بخش مختلف ريه در سه حركت جداگانه انجام شود. همچنين از انجام دم هاي تكانه اي به شدت بپرهيزيد.

2- دم را به مدت چند ثانيه حبس كنيد(تا آن جا كه مقدور باشد و بدون اجبار و فشار زياد باشد).

3- به آرامي نفس خود را بيرون دهيد؛ به گونه اي كه قفسه سينه در وضعيتي پايدار قرار داشته باشد و هم زمان با خروج هوا از ريه ها، شكم اندكي داخل كشيده شود. وقتي هواي موجود در ريه ها خارج شد، قفسه ي سينه و شكم خود را آرام كنيد. با اندكي تمرين مي توان بر اين تكنيك تسلط پيدا كرد و آن را به طور خودكار و عادتي انجام داد. براي انجام بهتر تمرين دوم مي توانيد رو به روي يك آينه ي بزرگ بنشينيد و دستان خود را آرام روي شكم قرار دهيد تا حركات را بهتر احساس كنيد. هنگام انجام اين تمرين بهتر است گاهي در پايان دم، شانه ي خود را بلند كنيد، به طوري كه بر اثر بالا آمدن ترقوه كوچك ترين بخش قسمت فوقاني ريه نيز از هوا بي نصيب نماند.
 

تمرين سوم:

اين تمرين در يوگا، تنفس پاك كننده ناميده مي شود؛ چرا كه ريه ها را پاك و به اعضاي دستگاه تنفسي سلامت مي بخشد. اين نوع تنفس به ويژه براي سخنرانان و خوانندگان آواز در پايان كارشان مفيد مي باشد. اگر احساس مي كنيد ريه هاي تان به پاكسازي نياز دارد، از اين روش استفاده كنيد تمرين فوق در مراحل زير انجام مي شود.

1- يك دم عميق بگيريد.

2- دم خود را به مدت چند ثانيه حبس كنيد.

3- لبان خود را همانند زماني كه مي خواهيد سوت بزنيد جمع كنيد، اما گونه ها را از هوا پُر نكنيد. سپس مقداري از هوا را از طريق لب هاي خود با فشار خارج كنيد. پس از لحظه اي درنگ بار ديگر مقداري از هوا را با همين روش بيرون دهيد. اين كار را به همين صورت ادامه دهيد تا تمام هواي موجود در ريه ها خارج شود. اين نوع تنفس براي رفع خستگي موثر است.

البته تمرين هاي ديگري نيز وجود دارد كه ارائه ي همه آن ها در اين مقاله مقدور نيست؛ مانند تمرين هاي تنفسي افزايش توان عصبي و پويايي كلي بدن يا تنفس تقويت صوتي كه به زيباسازي و انعطاف پذيري صدا كمك مي كند. روانشناسان نيز در روش ايمن سازي استرس(مانند اختلال P.T.S.D و هراس) از بازآموزي تنفسي به همراه تكنيك آرام سازي استفاده مي كنند كه با تاكيد بر حركات ديافراگم(نه صرفا ماهيچه هاي قفسه سينه) به مراجعين، آموزش داده مي شود. درمانگر، اشتباهات او را اصلاح مي كند و نحوه ي تمرين درست را مورد بررسي قرار مي دهد.

 

احساس شادابي با تنفس روزانه

نشانه هاي بي تعادلي اكسيژن، يعني خستگي مزمن، اضطراب، بدخوابي و... به قدري شايع هستند كه بسياري فكر مي كنند تجربه كردن آن ها عادي و طبيعي است؛ اما چند روز بعد از انجام تمرين ها به اين نتيجه مي رسند كه آن چه قبلا طبيعي احساس مي كردند، ناشي از عادت بد بوده است. ناگهان تحولي در شما ايجاد مي شود و حالت هاي زير را احساس مي كنيد:

* روشني ذهن، تمركز و دقت، به جاي مه آلوده بودن آن، آرامش به جاي اضطراب، شادابي به جاي خستگي.

* احساس غني و سرشار بودن تنفس و احساس سلامتي به جاي ضعف جسماني.

البته همه چيز بستگي به شما دارد. تمايل شما به انجام تمرين ها است كه اين اتفاق خوشايند را به وجود مي آورد.

تمرين ها را مي توانيد صبح ها و يا هر وقت و زماني از روز كه احساس نياز كرديد، انجام دهيد. با اين حال اجراي تمرين تنفسي صبح يا عصر و قبل از مصرف وعده غذاي اصلي توصيه مي شود.

با ايجاد سكوت، فكر خود را در لحظه اي كه هستيد متمركز كنيد. به صداي اين سكوت گوش كنيد و فقط اسير نفس هاي خود باشيد. وقتي به صداي تنفس خود فكر مي كنيد نه چيز ديگر، وقتي صداي آمد و رفت آن را مي شنويد، وقتي بر اين باوريم كه همه ما انسان ها در نفس هايي كه مي كشيم سهيم هستيم، آن گاه جز آرامش و خوشبختي براي يكديگر چيزي نمي خواهيم و براي اين نعمت نفس كشيدن و نعمت هاي ديگر، خدا را شكر مي كنيم.

 
 

كيوان علوي زاده - كارشناسي ارشد روانشناسي

 

دسته ها : روانشناسي
ششم 3 1390 17:11

حدود 10 درصد زوجها در ايالات متحده كه در سنين باروري قرار دارند، مشكل بارداري دارند. حدود 30 درصد اين موارد به خاطر مشكل مرد است، 30 درصد ناشي از مشكل زن، و بقيه موارد غيرقابل توجه يا بر اثر مجموعي از عوامل موثر در هردو زوج است.


اگر بيش از يك سال مقاربت كنترل نشده داشته ايد (يا شش ماه اگر بالاي 35 سال داريد) بدون آن كه باردار شويد، به پزشك مراجعه كنيد. حدود 90 درصد از زوجها با مشكلات بارداري قابل درمان موفق هستند.


جهت اطلاعات بيشتر درباره علل ناباروري، درمان، و تعداد زوجهايي كه بعد از درمان بچه‌دار شده‌اند به خواندن ادامه دهيد. به ياد داشته باشيد كه درصد موفقيتها با هم تفاوت دارند چراكه ممكن است هر زوج مشكلات متعددي داشته باشند.

 

اندومتريوسيس


اندومتريوسيس وضعيتي است كه بافت ديواره داخلي رحم (كه بافت اندومتري نام دارد) بيرون از رحم رشد پيدا مي‌كند و معمولا فضاي بطني-لگني را پر مي‌كند.


علايم احتمالي: بعضي زنها هيچ علايمي ندارند درحالي كه برخي ديگر دوره‌هاي قاعدگي يا مقاربتهاي دردناك و درد معمول در ناحيه لگني دارند.


راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري همراه با تلقيح مصنوعي، جراحي براي برداشتن بافت غيرطبيعي يا گشودن لوله، تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري.


ميزان موفقيت: داروهاي باروري جهت افزايش مقدار توليد تخمها به همراه روش تلقيح مصنوعي، درصد موفقيت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت مي‌رسانند. حدود 20 تا 50 درصد بعد از هر نوبت جراحي منجر به بارداري (طبيعي يا با درمان) مي‌شوند.مشكل تخمك گذاري


مشكل تخمك گذاري وضعيتي (معمولا هورموني) است كه مانع آزادسازي تخمكِ رسيده از تخمدانها مي‌شود.


علايم احتمالي: عادات ماهانه نامنظم يا عادت نشدن و خونريزي خيلي زياد يا خيلي كم كه غيرمعمول باشد.


راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري و لقاح مصنوعي


ميزان موفقيت: حدود 70 تا 90 درصد زوجها بعد از درمان تخمك گذاري مي‌كنند و از اين مقدار، 20 تا 60 درصد حامله مي‌شوند.

تخمك‌هاي ضعيف


اگر تخمك‌هاي شما خراب يا داراي نابهنجاريهاي كروموزومي باشند، قادر به حاملگي نخواهيد بود. با افزايش سن از كيفيت تخمهاي شما كاسته خواهد شد.


علايم احتمالي: هيچ


راه حلهاي ممكن: بارداري به روش لقاح مصنوعي آزمايشگاهي (IVF) با استفاده از تخم يا جنين اهدايي، يا فرزندخواندگي


ميزان موفقيت: زوجهايي كه روش IVF را با تخمهاي اهدايي انجام دهند حدود 30 تا 50 درصد شانس بچه دار شدن در هر نوبت IVF دارند.

 

سندروم تخمداني پلي كيستيك


سندروم تخمداني پلي كسيتيك وضعيتي است كه در آن فوليكولهاي كوچك تخمدان نمي‌توانند رشد كرده به فوليكولهاي رسيده‌ي بزرگتر تبديل شوند. از ويژگي بخصوص آن عدم تعادل هورموني و الگوهاي تخمك گذاري غيرقابل پيش بيني است.


علايم احتمالي: عادات ماهانه نامنظم، رشد بي اندازه موهاي بدن، آكنه، و چاقي


راه حل هاي ممكن: اصلاح روش زندگي (رژيم غذايي و ورزش) يا داروهاي باروري و لقاح مصنوعي. راه درمان جديد سندروم تخمداني پلي كيستيك استفاده از داروي ديابتي موسوم به متفورمين (گلوكوفاژ) است كه امكان تخمك گذاري منظم را فراهم مي‌كند.


ميزان موفقيت: بسياري از بيماران داراي اضافه وزن كه 5 تا 10 درصد وزن بدنشان را كم كنند شروع به تخمك گذاري منظم مي‌كنند. حدود 70 تا 90 درصد زناني كه داروهاي باروري مصرف مي‌كنند تخمك گذاري مي‌كنند و از اين ميان 20 تا 60 درصد باردار مي‌شوند. متاسفانه يك تا 5 درصد از اين بارداريها به سقط جنين ختم مي‌شود. مصرف داروهاي باروري گاه با خطر بالاي چندقلويي همراه است.

 

انسداد لوله هاي رحمي


انسداد يا آسيبِ لوله هاي رحمي مانع رسيدن اسپرم همسرتان به تخمك و مانع رسيدن تخمك بارور به رحم شما مي‌شود. از علل اصلي آن بيماريهاي عفوني لگن خاصره، عفونتهاي مقاربتي مثل كلاميديا، و سابقه جراحيهاي عقيم‌سازي قبلي است.


علايم احتمالي: هيچ


راه حلهاي ممكن: جراحي براي گشايش لوله‌ها، يا لقاح مصنوعي آزمايشگاهي (IVF)چنانچه جراحي موفق نباشد يا به لوله‌ها آنقدر آسيب برسد كه قابل تعمير نباشد.


ميزان موفقيت: درصد باروري‌ها بسته به مكان و وخامت انسداد و مقدار بافت زخم التيام يافته بعد جراحي از 20 تا 60 درصد متغير است. زوجهايي كه روش لقاح مصنوعي را امتحان مي‌كنند حدود 20 تا 40 درصد شانس بچه‌دار شدن بعد از هر دوره IVF را دارند.

 

حساسيت به اسپرم


چنانچه شما واكنش ايمني به اسپرم نشان دهيد - در كمتر در 2درصد زنها - بدنتان پادتنهايي ترشح مي‌كند كه ياخته‌هاي اسپرم را از بين مي‌برند.


علايم احتمالي: هيچ


راه حلهاي ممكن: تلقيح مصنوعي يا تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري (ART)


ميزان موفقيت: حدود 20 تا 40 درصد زوجها در هر نوبت لقاح مصنوعي باردار مي‌شوند.

 

مشكلات بارداري غيرقابل توجيه


اگر پزشكتان نتواند توجيه روشني براي نازايي شما پيدا كند (جواب همه تستها نرمال باشد)، ممكن است مورد شما را «مشكل غيرقابل توجيه بارداري» تشخيص دهد. برخي متخصصان معتقدند مشكل وزن (اضافه وزن يا كمبود وزن زياد)، ورزشهاي شديد، و يا حتي سموم محيطي ممكن است از عوامل موثر باشند اما هيچ رابطه مستقيمي بين باروري و اين قبيل مشكلها به تاييد نرسيده است.


علايم احتمالي: هيچ


راه حلهاي ممكن: داروهاي باروري همراه با تلقيح مصنوعي يا تكنولوژي هاي نوين در درمان ناباروري (ART) مثل لقاح مصنوعي


ميزان موفقيت: داروهاي باروري جهت افزايش مقدار توليد تخمها به همراهِ روش تلقيح مصنوعي، درصد موفقيت را به 8 تا 17 درصد در هر نوبت مي‌رسانند. بعد از سه سال ناباروري، شانس بچه دار شدن زوج سالانه 20 تا 25 درصد كمتر مي‌شود.

 

مشكلات بارداري مركب


يك زوج وقتي مشكلات بارداري مركب دارد كه هردوي مرد و زن مشكل باروري داشته باشند يا وقتي كه يكي از زوجها چندين مشكل داشته باشد.


علايم احتمالي: علايم بسته به علت‌ها متغير هستند.


راه حلهاي ممكن: درمانها بسته به دلايل مشكل متفاوتند.


ميزان موفقيت: درصدها بسته به علل مشكل متفاوت هستند.

 

امروزه ما در دنيايي زندگي مي‌كنيم كه ناگزير از ارتباط وبرخورد با ديگران هستيم آنچه مسلم است كه هيچ كس قادر نيست بدون كمك ومساعدت وارتباط با ديگران، نيازهاي معمولي خود را برطرف سازد. حال سئوالي كه اينجا مطرح مي‌ شود اين است كه چگونه بايد با ديگران ارتباط برقرار كنيم وجهت افزايش اين ارتباط چه كارهايي بايد انجام دهيم يا اينكه چه كارهايي نبايد انجام دهيم.

در معاشرت بايد با روي گشاده ونرمي ومهرباني با همه رفتار نمود وتند خويي با هركس كه باشد بد است. اگر خود را در سطح ديگران قرار دهيم واز زبان آن‌ها براي انتقال نقطه نظرهاي خود استفاده كنيم، اغلب به نتيجه دلخواه مي‌ رسيم وبا ديگران در سطح خود آن‌ها ظاهر شدن‌‌ همان برقراري ارتباط موثرمي باشد. بعضي‌ها گمان مي‌كند كه ارتباط فقط شامل حرف زدن، نوشتن ويا بحث كردن است، اين‌ها از عناصر مهم ارتباطي هستند ولي در واقع ارتباط را رفتاري مي‌گوييم كه پيامي در خود دارد كه توسط طرف مقابل ما درك مي‌شود،  خواه شفاهي باشد يا غير شفاهي، آگاهانه يا ناآگاهانه، عمدي و…. ولي اگر ادراك شود، جنبه پيام ارتباطي پيدامي كندوهمين عدم درك پيام رابطه رامختل، معشوق ونارسامي سازد. ارتباطات عامل ومنشا بسياري از شادي‌ها وغصه ‌ها و رنج‌ها زندگي است، زندگي شاد، زندگي سرشار از دوستي است. روشن است كه با افراد متفاوت، رفتارهاي متفاوتي خواهيم داشت تاكيد بر خصوصيات مشترك ارتباط را موثر مي‌كند، ما انسان‌ها با يكديگر مشتركات فراوان داريم، با كمي تمرين مي‌توان خود را همراه ديگران بيابيم و با آن‌ها دوست وهم راي شويم.

 

شيوه‌هاي افزايش ارتباط خود با ديگران

۱) صريح وصادق بودن:

سعي كنيم در روابط خود با ديگران صريح وصادق باشيم، در گفته‌هاي خود صريح وصميمي باشيم واز هر نوع ابهامي اجتناب كنيم، چون اگر منظور خود را با صراحت بيان نكنيم طرف مقابل ما به اشتباه مي‌افتد وبه حدس وگمان متوسل مي‌شود واز واقعيت دور مي‌گردد.

 

۲) احساسات خود را بيان كردن:

بااحساس خود روراست باشيم، سعي كنيم مشكلات زندگي واحساساتي كه داريم، باهمسر وشريك وباطرف مقابل خوددر ميان بگذاريم. حتي اگر گمان كنيم كه باعث ناراحتي آن‌ها مي‌شود اگر مي‌خواهيم با طرف مقابل خود ارتباطي معقول ومنطقي بر پايه تفاهم داشته باشيم، بهترين روش روراست بودن است واحساس خود را باوي در ميان گذاشتن است. اگر مشكلي را حل نشده باقي بگذاريم ويا موضوعي را كه مداقه وگفتگو در باره آن الزامي است به مي‌ان نكشيم، مثل اين است كه دمل چركين ودردناكي را سرجايش گذاشته وبه حال خود ر‌ها كرده باشيم.

 

۳) زمينه مشترك ونكات مشابه را يافتن:

درجست‌و‌جوي زمينه‌هاي مشترك باشيم، سعي كنيم در ارتباطمان بيشترين نكات مشترك ومشابه را بيابيم. اهداف ونياز‌ها ونگراني‌ها را از نظر او نگاه كنيم وبراي اينكه شرايط طرف مقابل را درك كنيم بايد امور او را از ديد ونظر او ببينيم وبا پرس وجو، از اموري كه نگراني او باعث شده، متوجه گرديم، همين نكات مشترك زمينه‌هاي مساعدي هستند كه شالوده همدلي ووحدت وتفاهم را برروي آن مي‌توان بنا كرد، عبارتي مثل: ( من وتو هردو همين را مي‌خواهيم ) را مي‌توان بيان نمود.

 

۴) همدلي وهمدردي كردن:

سعي كنيم با شخص احساس مشترك داشته باشيم. شادي وغم خود به حساب آوريم وموقعي كه او احساس غم مي‌كند ما نيز با او همدرد وهم غم شويم وبالعكس مساعي ما اين باشد كه سيستم حسي فردارتباط برقرار كنيم.

 

۵) شنونده خوبي بودن:

شنونده خوبي باشيم وگوش كردن را ياد بگيريم. گوش كردن به سخن وكلام ديگري موجب مي‌شود تا او در ‌‌نهايت آرامش خيال، به طور واقع، منويات قلبي واحساسات خود را با ما در ميان بگذارد وبرايمان احترام قائل شود وآماده شنيدن نظرات ما شود.

 

۶) سيستم روحي افراد را شناختن وتقليد از آن‌ها:

براي اين كار بايد به دقت به افراد چشم بدوزيم وبه سخنان آن‌ها به دقت گوش فرا دهيم وببينيم غالبا «از چه نوع كلماتي استفاده مي‌كنند آنگاه با استفاده از‌‌ همان نوع كلمات، تقليد از لحن صدا، حالات وحركات چشم‌ها به گونه‌اي با آن‌ها نحوه فكر وعملكرد ذهنيشان مطابق باشد.

 

۷) شخصيت افراد در نظر گرفتن:

بايد ببينيم طرف مقابل ما چه شخصيتي دارد، برون گراست يا درون گرا،  براي صميميت با درون گرايان بايد ببينيم چه ايده‌ها وارزشهاي براي آن‌ها اهميت دارد و آنگاه بكوشيم تا با توجه به چارچوبهاي ذهنيشان با آن‌ها رفتار كنيم وصحبت كنيم وبالعكس، براي همدلي با برون گرايان به آن‌ها نشان دهيم كه آنچه مي‌گويند وعمل مي‌كنند با انديشه ورفتار مردم هماهنگ است.

 

۸) تقويت نمودن عزت نفس:

براي تقويت عزت نفس خودبايد با تعمق در ژرفاي وجود از دنياي پيچيده درون خود آگاه شويم، به كاستي‌هايمان پي ببريم، جهت گيري‌هايمان را در قبال رويدادهاي مردم وشرايط گوناگون بشناسيم وبه فكر اصلاحشان باشيم وبا كمك حرمت نفس وارزشي كه براي خودمان قائل هستيم حق انتخابمان چندبرابرميشود وارتباطمان با ديگران به نحو چشمگيري بهبود مي‌يابد.

 

۹) محترم شمردن احساس طرف مقابل:

همواره رفتاري احترام آميزداشته باشيم واحساس طرف مقابلمان رامحترم بشماريم، كوچك كردن همديگر، به خصوص درحضور ديگران درمناسبات وروابط ، اثرتخريبي دارد، رفتار توام باظرافت وملايمت نه فقط شامل رفتار مودبانه مي‌شود، بلكه صفا وصداقت واقعي واعتمادكامل نيز در بردارد.

 

۱۰) سكوت نمودن:

سكوت پيامي اعجاز گر در امر ارتباط است ويكي از جنبه‌هاي مهم ارتباط است ، مشروط بر اينكه حاوي پيامي باشد، سكوت مي‌تواند در مناسبات انسان عشق ورضايت وخشنودي وتفاهم دوگانه واحساس‌ها را منتقل سازد.

 

۱۱- عدم افراط در موعظه:

منظورمان را به صورت سخنراني ونصيحت خشك تو خالي بيان نكنيم. موعظه مي‌ تواند جنبه افراطي ومخرب درروابط داشته باشدومابايدسعي كنيم حداعتدال رانگاه داريم وبراي سخنانمان ارزش قائل شويم وجايي كه ازمانظرمي خواهند،  نظر بدهيم.

 

۱۲- وقت وموفقيت‌شناس بودن:

يادبگيريم كه چه وقت شوخي وچه وقت جدي باشي، هيچگاه طرف مقابلمان رادست نيدازيم، ازگفتن جملات وكلماتي كه باراخلاقي وفرهنگي مناسبي ندارنددربيان منظورمان، خوداري نماييم، شوخي كردن بايدباتوجه به موقعيت وزمان خاصي باشد.

 

۱۳- مخالفت نمودن به شيوه مناسب:

ياد بگيريم كه چگونه بدون بحث وجدلهاي مخرب، مخالفت خود را نشان دهيم،  جرو بحث‌ها غالبا» بابلند كردن صدا، دادوفرياد، خشم وغضب، همراه است.  بحث وجدل‌ها تا حدود زيادي تحت تاثير گرايشات وخلق وخوي افراد درگير مباحثه قرار مي‌گيرد. اكثريت مردم فاقد روحيه خود پسندانه افراطي هستند،  به اين علت با تسلطي كه بر نفس خود دارند مي‌توانند از درگيري واهانت خود داري كنند. كسي كه مي‌خواهد شمارا خشمگين كندتاازكوره در برويدبهترين راه مقابله باآن برگزيدن روشن سازنده به جاي عكس العمل وروش مخرب ومنفي است كه اوبه آن توسل جسته است.

 

۱۴) يكي بودن قول وعمل:

سعي كنيم قول وعملمان يكي باشد. هنگامي كه خودمان براي گفته‌هاي خود ارزش قايل نيستيم، چه انتظاري مي‌توان داشت كه ديگران قول‌ها وسخنان ما را محترم بشمارند. هنگامي كه ما قول مي‌دهيم كاري را انجام دهيم سعي كنيم آن را به مرحله عمل برسانيم واگر ناتوان در انجام آن هستيم هرگز خود مكلف به وعده‌اي كه از عهده آن بر نمي‌آييم، نكنيم روراست وصادقانه بگوييم نمي‌ توانيم.

پس براي اينكه ديگران را به خوبي درك كنيم بايد بتوانيم اطلاعات را به خوبي از آن‌ها كسب كنيم واين امر منوط به توانايي ما در دقيق گوش كردن، دقت نظر، همدلي، طرح سئوالات مفيد وسودمند واحترام متقابل است.  احترام با سيستم حسي فرد ديگر، مشاهده همه چيز از نگاه او وسر در آوردن از نياز‌ها وعلايقش به ما كمك مي‌كند كه اطلاعات را به نحوي دريافت كنيم كه به سهولت قايل فهم وهضم باشد.

دو عامل اساسي ارتباط،‌‌ همان درك شدن ودرك كردن است. زندگي يك مسابقه صرف نيست، مي‌توانيدبا اشخاص به گونه‌اي رفتار كنيد كه هركس خودرا يك برنده در نظر بگيرد واحساس پيروزي كند.  شرايط پيروز شدن يكي وباختن ديگري هرگز به نفع كل نيست. همگام شدن نه تن‌ها روي ديگران، بلكه روي ما نيز تاثير قابل ملاحظه‌اي بر جاي مي‌گذارد . وقتي با ديگران همگام مي‌شويم در واقع به دورن آن‌ها مي‌رويم ودر ذهن آنهاجا مي‌گيريم ودر ارتباطمان بايد سعيمان در افزايش وارتفاء بيش ازبيش اين رفتارهاباشدودرنتيجه تجربه‌اي از آن‌ها پيدا كنيم.

 

دسته ها : روانشناسی
سوم 3 1390 15:4

روزي همه فضابل و تباهي ها دور هم جمع شدند خسته تر و كسل تر از هميشه.

  ناگهان ذكاوت ايستاد و گفت: بياييد يك بازي بكنيم؛. مثلا" قايم باشك؛ همه از اين پيشنهاد شاد شدند  

ديوانگي فورا" فرياد زد من چشم مي گذارم من چشم مي گذارم. و از آنجايي كه هيچ كس نمي خواست به دنبال ديوانگي برود همه قبول كردند او چشم بگذارد و به دنبال آنها بگردد.  

ديوانگي جلوي درختي رفت و چشمهايش را بست و شروع كرد به  شمردن ....يك...دو...سه...چهار...

 

همه رفتند تا جايي پنهان شوند؛

 

لطافت خود را به شاخ ماه آويزان كرد؛

  خيانت داخل انبوهي از زباله پنهان شد؛

  اصالت در ميان ابرها مخفي گشت؛

  هوس به مركز زمين رفت؛  

دروغ گفت زير سنگي مي روم اما به ته دريا رفت؛   طمع داخل كيسه اي كه دوخته بود مخفي شد.   و ديوانگي مشغول شمردن بود. هفتاد و نه...هشتاد...هشتاد و يك...   همه پنهان شده بودند به جز عشق كه همواره مردد بود و نميتوانست تصميم بگيرد. و جاي تعجب هم نيست چون همه مي دانيم پنهان كردن عشق مشكل است.   در همين حال ديوانگي به پايان شمارش مي رسيد. نود و ينج ...نود و شش...نود و هفت... هنگاميكه ديوانگي به صد رسيد, عشق پريد و در بوته گل رز پنهان شد.   ديوانگي فرياد زد دارم ميام دارم ميام.   اولين كسي را كه پيدا كرد تنبلي بود؛ زيراتنبلي، تنبلي اش آمده بود جايي پنهان شود و لطافت را يافت كه به شاخ ماه آويزان بود.   دروغ ته چاه؛ هوس در مركز زمين؛ يكي يكي همه را پيدا كرد جز عشق.   او از يافتن عشق نااميد شده بود.   حسادت در گوشهايش زمزمه كرد؛ تو فقط بايد عشق را پيدا كني و او پشت بوته گل رز است.   ديوانگي شاخه چنگك مانندي را از درخت كند و با شدت و هيجان زياد ان را در بوته گل رز فرو كرد. و دوباره، تا با صداي ناله اي متوقف شد .   عشق از پشت بوته بيرون آمد با دستهايش   صورت خود را پوشانده بود و از ميان انگشتانش قطرات خون بيرون مي زد. شاخه ها به چشمان عشق فرو رفته بودند و او نمي توانست جايي را ببيند. او كور شده بود.   ديوانگي گفت « من چه كردم؛ من چه كردم؛ چگونه مي تواتم تو را درمان كنم.»   عشق ياسخ داد: تو نمي تواني مرا درمان كني، اما اگر مي خواهي كاري بكني؛ راهنماي من شو.»  

و اينگونه شد كه از آن روز به بعد عشق كور است و ديوانگي همواره در كنار اوست.
دسته ها : داستان
اول 3 1390 16:2

در فصل گرم سال كولرها نقش مهمي در كاهش دماي داخلي ساختمانها دارند و امسال با توجه به گراني بي سابقه برق و اخطار وزارت نيرو كه جز مناطق جنوبي ايران برق مصرفي كولرهاي گازي در ساير نقاط كشور گران بار خواهد آمد، بحث كولرهاي سنتي يا همان كولر آبي داغ تر از سالهاي قبل است.

يكي از آزاردهنده ترين چيزها در مورد اين نوع كولرها معضل بوي بد كولر است. بويي شبيه آب مانده و لجن زده.
  در مورد كولرهاي داراي پوشال و يا سلولزي هم اين موضوع صدق ميكند. اما رفع اين اشكال خيلي ساده است. براي اينكه از دست اين مشكل راحت شويد كافي است يكبار اين موارد را انجام دهيد.


1-اين موضوع به نو و كهنه بودن پوشال ربطي ندارد اما اگر پوشال كولر پوسيده است آن را عوض كنيد.


2-داخل سيني آب كولر يك استكان بزرگ وايتكس و يا شيشه شوي بريزيد و پنجره هاي آن را در جاي خود قرار دهيد. حال بدون آنكه فن كولر را روشن كنيد فقط پمپ آب را بزنيد تا آب به جريان بيافتد و كاملا” آغشته سازي صورت گيرد. 30 دقيقه تا يك ساعت صبر كنيد.


3-حال كاملا” آب سيني كولر را تخليه نماييد و آن را بشوييد و دوباره پر كنيد.


4-داخل سيني كولر در حد نصف استكان وايتكس و يا مايع شيشه شوي بريزيد.


5-هر 10 روز تا دو هفته يكبار در صورت نياز آب سيني را تعويض و در حد نصف استكان شوينده به آن اضافه كنيد.

 

خوب ديگر مشكلي با اين بوي بد شما را آزار نخواهد داد.
اما نكات مهم :

1-از شوينده هاي كف كننده مانند تايد و مايع ظرفشويي استفاده نكنيد كه كف همه جا را بر ميدارد. فقط وايتكس، شيشه شوي و يا مايعهاي تميزكننده سطوح

2-در افزودن اين مايعات به آب داخل كولر زياده روي نكنيد.

3-از جوهر نمك و شوينده هاي قوي به هيچ وجه بهره نگيريد چون فلز بدنه كولر را نابود ميكنند.
با انجام اين كار بدون انكه كولر شما صدمه ببيند هم از بوي نامطبوع راحت مي شويد و هم نيازي به استفاده مكرر از جرم گير كولر نخواهيد داشت.

دسته ها : دانستنیها
سی یکم 2 1390 17:57

همه ما در طول زندگي خود چه بصورت آگاهانه و چه ناآگاهانه در تلاش براي تغيير خود و زندگي پيرامون خود هستيم. اما گاهي همه تلاش هاي ما براي اين تغييرات به نتيجه مطلوب نمي رسند و ما از خود مي پرسيم كه كجاي مسير تغيير را اشتباه رفته ايم؟

نكته بسيار مهمي وجود دارد كه بزرگان هميشه براي ما مطرح مي كنند و آن اين است كه ” كشف صحيح صورت مسئله خود نيمي از راه حل است” و براي درك و كشف بهتر مسائل اولين ابزاري كه براي ذهن بشر در دسترس است پرسيدن سوال است.هميشه خوب سوال پرسيدن يك هنر است ، بخصوص وقتي ما از خودمان سوال مي پرسيم و پاسخ را بايستي بخشي از درون ما، حال چه ذهن باشد چه قلب ما پاسخ دهد.همانطور كه داده هاي ورودي غلط منجر به نتيجه نا مطلوب خواهد شد، پرسيدن سوال هاي خوب و مهم و تاثيرگذار از خود مي تواند كليدي باشد براي يافتن پاسخ هاي درست و كسب موفقيت هاي مورد نظر.

در زير ۴۹ سوال مهمي كه همه ما براي گشوده شدن بخشي از ذهن و روح خود و كشف افكار و احساسات دروني خود بدان نياز داريم گردآوري شده و در اختيار شما قرار مي گيرد. لازم نيست همه اين سوالات را به يكباره بخوانيد و يا پاسخ دهيد، توصيه مي شود برخي از آنها را در جلوي چشم خود مدت ها قراردهيد تا جواب مناسب را بيابيد.
 

اين سوال ها جواب درست يا غلط ندارند.گاهي اوقات مطرح كردن يك سوال درست خود پاسخي است به سوال.

 

۱-اگر كسي نداند شما چند سال داريد، دوست داريد چند ساله باشيد؟


 

۲-كدام بدتر است، شكست خوردن يا هرگز تلاش نكردن؟


 

۳-اگر زندگي كوتاه است، چرا ما كارهايي را انجام مي دهيم كه دوست نداريم و كارهايي را كه دوست داريم انجام نمي دهيم؟


 

۴-آيا آنچه شما اعلام مي كنيد كه انجام شده و گفته شده است، بيش از آن چيزي است كه انجام داده ايد؟


 

۵-آن چه چيزي است كه شما براي تغيير جهان دوست داريد آن را انجام بدهيد؟


 

۶-اگر شادي واحد پول ملي كشور بود، شما چه كاري را انتخاب مي كرديد تا ثروتمند شويد؟


 

۷-آيا شما هميشه كاري را كه به آن معتقد هستيد انجام مي دهيد، يا اينكه براي كارهايي كه انجام مي دهيد دليلي مي آوريد؟


 

۸-اگر طول عمر متوسط انسان ها ۴۰ سال بود،چه تفاوتي در زندگي خود ايجاد مي كرديد؟


 

۹-جريان زندگي شما تا چه اندازه در كنترل شماست؟


 

۱۰- آيا شما بيشتر نگران انجام درست كارها هستيد ، و يا انجام كارهاي درست؟


 

۱۱-شما وعده نهاري با ۳ دوستي كه براي شما احترام برانگيز و قابل تحسين هستند داريد.درجريان نهار آنها از يكي از دوستان صميمي شما شروع به انتقاد مي كنند بدون اينكه بدانند او دوست شماست. انتقاد هايي ناخوش آيند و غير قابل قبول. در اين لحظه چه مي كنيد؟


 

۱۲-اگر اين امكان فراهم بود كه براي يك كودك در حال تولد از شما براي يك قسمت از وجودش مشاوره گرفته و بر اساس نظر شما باشد، آن قسمت كدام بخش بود؟


 

۱۳- آيا شما براي نجات يك نفر حاضر به قانون شكني هستيد؟


 

۱۴-آيا شما تاكنون جنون و ديوانگيي را ديده ايد كه بعد از آن شاهد خلاقيتي بوده باشيد؟


 

۱۵- شما چه چيزي مي دانيد كه بواسطه آن خود را از ديگر مردم متفاوت بدانيد؟


 

۱۶-چه چيزهايي است كه شما را خوشحال مي كند ، اما ممكن است ديگران از آن خوشحال نشوند؟


 

۱۷- چه چيزي هست كه شما دوست داشته ايد انجام دهيد ولي تا كنون انجام نداده ايد؟ چه چيزي شما را عقب نگه داشته؟


 

۱۸- آيا شما بروي نقطه ايي نگه داشته شده ايد كه براي رفتن و عبور كردن از آن نياز به اجازه گرفتن داريد؟


 

۱۹- اگر شما مجبور بوديد به كشور و منطقه ديگري به جز كشوري كه در آن اكنون زندگي مي كنيد برويد، چه كشوري را انتخاب مي كرديد و چرا؟


 

۲۰-آيا شما دكمه آسانسور را بيش از يكبار فشار مي دهيد؟ آيا به نظر شما سرعت حركت آسانسور را زياد مي كند؟


 

۲۱- آيا شما ترجيح مي دهيد يك نابغه نگران باشيد يا يك ساده لوح شاد؟


 

۲۲- چرا شما، شماييد؟


 

۲۳- آيا تا كنون نوعي از دوستي بوده است كه شما بخواهيد دوستي از آن نوع داشته باشيد؟


 

۲۴- كدام بدتر است، وقتي يك دوست خوب از شما دور شده و به دور دست ميرود ، يا از دست دادن ارتباط با يك دوست خوب كه در نزديكي شما زندگي مي كند؟


 

۲۵-چه چيزهايي هستند كه شما بخاطر آنها سپاسگزاري مي كنيد؟


 

۲۶-كدام را انتخاب مي كنيد؟  دوست داريد همه خاطرات قديمي خود را فراموش كنيد ، ويا اينكه هرگز نتوانيد خاطره جديدي ايجاد كنيد؟


 

۲۷- آيا ممكن است شما يكبار حقيقتي را فهميده باشيد بودن اينكه چالشي را گذرانده باشيد؟


 

۲۸-آيا بزرگترين ترس هاي شما به حقيقت مي پيوندد؟


 

۲۹-بياد بياوريد ۵ سال پيش را كه از موضوعي ناراحت بوديد، آيا آن موضوع هنوز مسئله شماست؟


 

۳۰-شادترين خاطره دوران كودكي شما چيست؟ چه چيزي آن را خاص و فراموش نشدني مي سازد؟


 

۳۱-در چه زماني از گذشته هاي نزديك شما احساس شور و هيجان و سرزنده بودن داشته ايد؟


 

۳۲-اگه حالا نه، پس كي؟


 

۳۳-اگر آنچه را مي خواهيد هنوز حاصل نشده است، پس چه چيزي براي از دست دادن داريد؟


 

۳۴-آيا تا به حال به كسي برخورد كرده ايد ، كه بودن گفتن هيچ حرفي از كنار شما رد شده باشد و شما احساس كرده باشيد اين بهترين مكالمه اي بوده كه تاكنون داشته ايد؟


 

۳۵-چرا اديان كه عشق و صميميت را ترويج مي كنند، عامل بسياري از جنگ ها شده اند؟


 

۳۶-آيا ممكن هست بدانيد چه چيز خوب است و چه چيز بد، بدون اينكه شك كنيد؟


 

۳۷-اگر شما امروز برنده يك ميليون دلار بوديد، كداميك از وظايف و كارهاي خودتان را ترك مي كرديد؟


 

۳۸-آيا شما سعي مي كنيد كار كمتري انجام بدهيد، يا بيشتر كارهايي كه دوست داريد را انجام بدهيد؟


 

۳۹-چه احساسي داشتيد اگر مي توانستيد اين روز و امروزتان را صد روز قبل زندگي مي كرديد؟


 

۴۰-آخرين باري كه قدم زنان در تاريكي  فقط با درخشش يك ايده كه واقعا به آن اعتقاد داشته ايد قدم زده ايد كي بوده؟


 

۴۱-اگر هر كسي كه قرار بود فردا بميرد را شما يك روز قبل متوجه مي شديد، امروز براي بازديد چه كسي ميرفتيد؟


 

۴۲- آيا حاضر هستيد ۱۰ سال از عمر شما كاهش پيدا كند ولي به جايش آدم بسيار جذاب و معروفي بشويد؟


 

۴۳-چه تفاوتي بين زنده بودن و زندگي واقعي وجود دارد؟


 

۴۴-كي وقت پايان دادن به محاسبه خطرات و منافع است و شروع حركت رو به جلو با تكيه بر آنچه كه ميدانيد درست است؟


 

۴۵-اگر ما از اشتباهات خودمان چيز ياد مي گيريم، چرا هميشه از اشتباه كردم واهمه داريم؟


 

۴۶-چه كار متفاوتي انجام مي داديد اگر مي دانستيد كه هيچ كسي شما را مورد قضاوت قرار نخواهد داد؟


 

۴۷-آخرين باري كه شما متوجه نفس كشيدن خودتان شديد كي بوده؟


 

۴۸-چه چيزي را دوست داريد؟ آيا هيچ يك از اقدامات اخير شما نشان دهنده اين دوست داشتن بوده؟


 

۴۹-همه تصميم گيري ها در حال حاضر گرفته خواهد شد. حال سوال اين است: آيا شما براي خودتان تصميم مي گيريد ، و يا اجازه مي دهيد ديگران براي شما تصميم بگيرند؟

دسته ها : روانشناسی
سی یکم 2 1390 17:30
X