صفحه ها
دسته
دامنه‌هاي‌سايت
دوستان
سايت‌هاي برتر
برخي از نوشته ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 835510
تعداد نوشته ها : 510
تعداد نظرات : 479
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

آتش‌نشانان
 

خيلي‌ها فكر مي‌كنند كار آتش‌نشانان خاموش كردن آتش است، ولي اگر يكي از نزديكان شما اين شغل را داشته باشد حتما به شما خواهد گفت كه گاهي از درد رنج مي‌برد. آتش‌نشانان به خاطر حرفه‌شان با حرارت زياد آتش سر و كار دارند و ممكن است در ماموريت‌هايشان دچار سوختگي هم بشوند. درد جسمي در شغل آتش‌نشاني به همين جا ختم نمي‌شود. وقتي يك آتش‌نشان شيلنگ آب بزرگي را كه آب با فشار از آن خارج مي‌شود در دست مي‌گيرد و به جنگ شعله‌هاي آتش مي‌رود، فشار زيادي بر عضلات كمر و بازوانش وارد مي‌شود. اغلب آتش‌نشانان بايد از نردبان‌هاي بلند بالا بروند و همراه خود فردي را كه در ميان شعله‌هاي آتش گير افتاده است را بر دوش خود حمل كنند و پايين بياورند. در اين ميان اگر از ارتفاع زياد سقوط كنند و آسيب جدي ببينند، بايد از شغل خود انصراف بدهند و بازنشسته شوند البته اگر از اين سانحه جان سالم بدر ببرند. از سوي ديگر شيفت‌هاي آتش‌نشانان بسيار طولاني است و مجبورند در تمام طول شب و گاهي دو روز پشت سر هم در ايستگاه‌هاي آتش‌نشاني بخوابند كه تشك‌هاي نامناسب و تخت‌خواب‌هاي غيراستاندارد در استراحتگاه‌ آنها باعث بروز كمردرد خواهد شد. با اين حال، آتش‌نشانان مرداني قوي و با اراده هستند كه بدن‌شان را براي انجام هر كاري، در هر زماني كه به آنها ماموريت داده مي شود، آماده مي‌كنند.
 

خلبانان و مهندسين پرواز
 

خلبان شدن و پرواز بر فراز ابرها آرزوي خيلي از بچه‌هاست، ولي وقتي از دور به اين حرفه نگاه مي‌كنيد، شايد از فشار كاري سنگيني كه يك خلبان تحمل مي‌كند، خبر نداشته باشيد. گاهي ساعت‌ها پرواز و بيداري باعث بروز سردرد در خلبان مي‌شود. گرچه پروازهاي خلبانان برنامه نوشته شده‌اي دارد، ولي گاهي به دلايلي مانند اوضاع نامساعد جوي، لغزندگي باند و… پرواز به تاخير مي‌افتد و برنامه خواب و استراحت خلبانان را به هم مي‌زند.
اگر شما يك خلبان باشيد گاهي لازم است چند بار در طول روز هواپيمايتان را عوض كنيد و كيف خود را همراهتان از يك هواپيما به هواپيماي ديگر ببريد كه حمل اين كيف سنگين در يك سمت بدن، به مرور زمان باعث آسيب ستون فقرات‌تان و بروز درد مي شود. از سوي ديگر، ساعت‌هاي طولاني پرواز و در يك موقعيت ثابت نشستن يكي ديگر از دلايل بروز دردهاي جسمي در خلبانان است. توجه به اين دردها و رفع آنها در حرفه خلباني مهم است، چون ممكن است تمركز خلبان را به هم بزند و جان صدها مسافر را به خطر بيندازد.
ناگفته نماند كه مهندسين پرواز نيز زمان بسيار زيادي را در معرض مواد شيميايي هستند و نه فقط آنان بلكه خلبانان زمان زيادي در حين پرواز در كنار خطوط قوي برق به سر مي برند كه با چشم غير مسلح نيز ديده مي شود.
 

پليس ها
 

بعد از خلباني، پليس شدن آرزوي بسياري از پسر بچه‌هاست، ولي خيلي از اين آرزوها در بزرگسالي با ديدن دشواري شغل پليس‌ها به فراموشي سپرده مي‌شود. در خيابان‌هاي شلوغ بين ماشين‌ها ساعت‌ها ايستادن و ترافيك را هدايت كردن و يا در تعقيب و گريز خلافكاران و جنايتكاران شركت كردن، از اين حرفه شغلي پُر استرس مي‌سازد كه اين استرس هم بر جسم و هم بر فكر و روح پليس‌ها وارد مي‌شود. بسياري از پليس‌ها در هنگام انجام وظيفه زخمي مي‌شوند و صدمه مي‌بينند. ساعت‌هاي طولاني در اتومبيل پليس نشستن و رانندگي كردن و يا سر چهارراه ايستادن باعث بروز كمردردهاي مزمن در پليس‌ها مي‌شود.
 

شيشه پاك كن هاي آسمان خراش ها
 

شما بايد قدرت بدني بسيار بالايي داشته باشيد تا بتوانيد در دبي شيشه پاكن شويد. يكي از اين كارگرها بدون كمربند ايمني، بدون كلاه ايمني و درحقيقت بدون هيچ وسيله اي كار مي كند و تنها به فكر برق انداختن شيشه هاي ساختمان براي ساكنان آن است. اين كاركنان در امارات هيچ اعتراضي به وضع كاري خود ندارند چون مي دانند در صورت اعتراض كارگر ديگري استخدام مي شود.
 

كارگران ساختماني
 

به انواع فلزها و آهنهايي كه در كنار اين كارگران جمع شده است توجه كرده ايد؟ به ويژه آن دسته اي كه بر روي داربست ها قرار مي گيرند. در واقع نبايد اين كارگران زياد تكان بخورند تا با دقت و آرامش به كار خود مشغول باشند. لحظه اي فراموش كردن اين مسئله، معادل سقوط آنان خواهد بود و اگر چنين شود امكان زنده ماندنشان بسيار كم است.
از آن گذشته ساعت‌هاي طولاني روي داربست‌هاي ساختمان هاي چند طبقه كار كردن، راه رفتن روي تيرآهن‌ها در ارتفاع چند متري و كار با بالابر‌هاي سنگين، سلامت جسمي كارگران را تهديد مي كند. ولي بسياري از كارگران بعد از وارد شدن آسيب جسمي، به دليل ترس از بيكار شدن، از شكايت و گرفتن طول درمان از كارفرمايان خود صرف نظر مي‌كنند و درمان اساسي انجام نمي‌دهند. از سوي ديگر، كار بدني سخت و بارهاي سنگين را بر دوش حمل كردن فشار زيادي را بر بدن، ستون فقرات و عضلات كارگران ساختماني وارد مي‌كند كه طي سال‌ها باعث دردهاي عضلاني اسكلتي زيادي خواهد شد.
 

كارگران دكل هاي تلفن همراه
 

اين شغل يكي از خطرناك ترين مشاغل به شمار مي رود. زيرا شركت هاي تلفن همراه تلاش مي كنند تا دستگاه هاي گيرنده خود را در بالاترين نقطه ممكن نصب كنند و اين كار بايد به دست كساني انجام شود كه در بالاترين نقطه اين دكل ها قرار گيرند و مبادرت به اين امر كنند. خطر از دست رفتن تعادل و برق گرفتگي هميشه در اين كار به قوت خود باقي است.
 

كارگران خطوط برق فشار قوي
 

علت خطرناك بودن اين شغل بر همه عيان است. علاوه بر بالا رفتن از سطح زمين، حفظ تعادل در زواياي مختلف حين كار، آن هم كار با چيزي كه خود خطر مرگ را نزديك مي كند. سالانه بيش از 34 نفر از كارگران دست اندر كار در اين امر در سراسر دنيا جان خود را از دست مي دهند.
 

سيم كش هاي هوايي
 

ممكنه اولين بار كه اين آدم ها رو بالاي سيم ها ببينيد به چشم هاي خودتون شك كنيد در حالي كه واقعا اين شغل مخاطره آميز وجود داره. اين آدم ها كه تعداد آنها بسيار كم هست، فوق العاده در كارشون تخصص دارند.
 

خنثي كنندگان مين
 

تا به امروز تشخيص دستي و بدون استفاده از ربات و ماشين بهترين روش كشف مين است زيرا اگر بخواهيم خوش بين باشيم ربات ها 80 درصد مين ها را كشف مي كنند و اين درحالي است كه انسان ها تا 99/6 درصد را كشف مي كنند.
 

مسئولين جمع آوري زباله ها
 

اين افراد هر روزه مي بايست تمام زباله ها را جمع آوري كرده و محل آن را تميز كنند و هر روزه هم با مواد شيميايي اسيدي سر و كار دارند. البته اگر خوش شانس باشند و فقط در شهر كار كنند. جمع آوري زباله هاي صنعتي خطر بيشتري را به همراه دارد. خطر بريده شدن دست و بدن با وسايل تيزي كه خود را لابه لاي آشغال ها پنهان كرده اند نيز دور از انتظار نيست. البته بگذريم از رانندگاني كه نسبت به حضور رفتگران در خيابانها بي توجه هستند و حادثه مي آفرينند.
 

كشاورزان و گله داران اسب
 

هر روز كشاورزان با مواد شيميايي سر و كار دارند كه استفاده نابجاي آن و بي تجربگي در لحظه اي كار دستشان مي دهد و بسياري از كساني كه به مراقبت و پرورش اسب مشغولند گاهي با بي توجهي در معرض آسيب اسب قرار مي گيرند. شايد لازم نباشد كه بگوييم يك ضربه پاي اسب به بدن انسان چه مي كند.
 


سقف سازان
 

چيزي كه شرايط كار را سخت تر مي كند تنها قرار گرفتن در بلندي و جاي خطرناك نيست. بلكه اين كارگران بايد وسايل زيادي را با خود حمل كنند. عجله اتمام كار اين كارگران خطر اين كار را بيشتر مي كند. گرما و گاهي سرما، شرايط نامتعادلي كه در آن قرار دارند همه مزيد بر علت عجله در كارشان مي باشد. در هر صورت يك بي احتياطي كوچك مي تواند حادثه بدي را رقم بزند.
 

رانندگان كاميون‌
 

اگر شما يك اتومبيل ‌سواري داشته باشيد و با آن به سفر برويد خيلي آسان است، هر وقت كه احساس خستگي مي كنيد مي توانيد در كنار جاده پارك كنيد و كش و قوسي به بدن‌تان بدهيد، ولي پيدا كردن مكاني مناسب براي پارك كردن يك كاميون اغلب دشوار است. به همين دليل، رانندگان كاميون ساعت‌ها در يك موقعيت بدني ثابت رانندگي مي‌كنند و فشار زيادي به عضلات و ستون مهره‌هايشان وارد مي‌شود. رانندگي در جاده‌هاي كوهستاني نيز مشكل ديگري است كه راننده علاوه بر فشار دادن بي‌وقفه ي پا روي پدال گاز، بايد كاميون سنگين را از سربالايي بالا ببرد كه اين كار فشار زيادي را بر بدن و ستون مهره‌ها وارد مي‌كند. به همين دليل كمردرد و مشكلات ديسك كمر و به دنبال آن فشار روي اعصاب پا و پا درد در ميان رانندگان كاميون شايع است و كار وقتي بدتر مي‌شود كه به اين دردهاي هشدار‌دهنده توجهي نكنند و چون بيشتر عمرشان در جاده مي‌گذرد، از مشورت با يك پزشك كوتاهي كنند.
 

نوازندگان
 

نوازندگان نيز جزء مشاغلي هستند كه باعث درد‌هاي مزمن مي شوند. سندرم تونل كارپال يكي از اين درد‌ها است كه مچ دست نوازندگان را درگير مي‌كند. در اين شرايط لازم است مچ‌ها را در مچ بندهاي ويژه‌اي كه متخصص ارتوپد تجويز مي‌كند، قرار دهند و براي رفع درد و برآمدگي و تورم مچ‌ها، كورتيزون تزريق كنند. بسياري از نوازندگان مجبورند ساعت‌هاي طولاني بدون حركت بنشينند و بنوازند كه اين كار باعث بروز درد در عضلات كمر، پشت و شانه‌هايشان خواهد شد. ورزش كردن روزانه و گرم كردن عضلات دست پيش از نواختن، به كاهش اين دردها كمك مي‌كند.
 

تايپيست‌ها
 

اگر شما به صورت تفنني مطالبي را تايپ كنيد، شايد مشكلي نداشته باشيد، ولي اگر مجبور باشيد اين حرفه را به عنوان شغلي برگزينيد كه مخارج زندگي خود را از آن تامين كنيد، لازم است ساعت‌ها با انگشت هاي‌تان كار كنيد و مچ‌تان را ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت ثابت نگه داريد. سندرم تونل كارپال در ميان تايپيست‏ها نيز شايع است.
 


دندانپزشكان
 

شايد شغل دندانپزشكي از نظر كسي كه از دور به آن مي‌نگرد شغلي راحت و پردرآمد باشد، ولي از دردهاي مزمن اين حرفه، فقط دندانپزشكان خبر دارند. دندانپزشكان مجبورند ساعت‌هاي طولاني در يك موقعيت بدني ثابت روي دندان‌هاي بيمار‌شان كار كنند. كار كردن در يك فضاي كوچك كه فاصله‌ها ميلي‌متري است، مستلزم دقت و تمركز زيادي است. به همين دليل به دندانپزشكان توصيه مي‌شود صندلي‌ها و يونيت‌هاي دندانپزشكي را خريداري كنند كه ارگونوميك هستند و از كمر، پشت، پاها و دستان‌شان در هنگام كار حمايت مي كنند. در ضمن توجه به اصول صحيح نشستن و نسبت به بيمار در يك موقعيت مناسب قرار گرفتن مي‌تواند از بروز اين دردها در كوتاه مدت و طولاني مدت پيشگيري كند.
 


پرستاران
 

نتايج بررسي‏ها نشان مي‌دهد پرستاران بيش از صاحبان مشاغل ديگر، از كار خود به دليل بيماري و يا آسيب جسمي مرخصي مي‌گيرند. اگر شما در بخش توان‌بخشي پرستار باشيد، بايد با بيماراني كار كنيد كه توانايي كنترل بدن خود را ندارند و در حين جابه‌جا كردن آنها يا كمك به توان‌بخشي‌شان، فشار زيادي بر بدن‌تان وارد مي‌شود و حتي ممكن است تعادل شما هم به هم بخورد و زمين بخوريد و دچار آسيب شويد. بارها خم شدن جلوي بيماران تا كفش‌هايشان را بپوشند، كمك به آنها براي راه رفتن، حمام كردن، مرتب كردن بدن آنها وقتي به تختخواب باز مي‌گردند، فشار زيادي بر بدن پرستاران وارد مي‌كند. جلوگيري از وارد شدن فشار كاري به بدن و كمك خواستن از متخصصان در هنگام بروز درد، بهترين راه براي رهايي از دردهاي مزمن اين شغل است.
 


قطع درخت و هيزم شكني
 

شايد خيلي تعجب آور باشد كه اين كار جزء مشاغل خطرناك به شمار مي رود اما همين تعجب است كه گاهي كار دست كارگر آن مي دهد. فشار اين كار به قدري زياد است كه گاهي فشاري كه به جسم وارد مي شود ناديده گرفته مي شود. شخص بي نوايي كه به اين كار مشغول است معمولا متوجه اين فشار نيست. ضربات مدوام با تبر بر سر چوب با اندكي ناديده گرفتن فشار بدني، ممكن است حادثه اي را براي فرد به دنبال داشته باشد. به زباني ديگر اين كار، كار هر كس نمي باشد كه آن را ساده انگاشت.
 

ماهيگيران
 

ماهيگيران مي بايست زمان بسيار زيادي را در درياها سپري كنند و اين زمان با به هم ريختن هوا و يا بادهاي شديدي همراه است كه هميشه قابل پيش بيني نيست. ماهيگيراني كه در سطح بين المللي مشغول به اين كار هستند بسيار از ساحل فاصله گرفته و به عميق ترين نقاط درياها سفر مي كنند. نجات جان آنها تنها به جليقه نجاتي كه برتن دارند بستگي دارد. اگر بر اثر طوفان و در شرايط متلاطم دريا به آب بيفتند نجات آن ها بسيار سخت مي شود.
 

معدنچيان
 

با توجه به خبر چند وقت پيش معدنچي هاي شيلي كه در عمق 700 متري زمين گير افتادند خطرناك بودن اين شغل واقعيتي غير قابل انكار است.
 

آموزش دهندگان شيرها
 

حتي صداي غرش شيرها بدن را مي لرزاند اما لحظه اي به اين فكر كنيم كه شير عصباني شود و تنها با آن در يك قفس باشيد. تصورش هم ترسناك است. اينطور نيست؟
 


انسان به جاي سيبل هدف
 

اين شغل جديداً در سيرك ها مرسوم شده است و به وسيله ي پرتاب كردن چاقو به اطراف يك دختر، دقت در نشانه گيري و پرتاب خود را به نمايش مي گذارند. يعني به نحوي با بازي كردن با جان ديگران كه ارزشمندترين چيز براي هر كسي است، كسب درآمد مي كنند.
 

عاملان حمله هاي انتحاري
 

حمله انتحاري نوعي خودكشي عقيدتي به قصد ديگركشي و صدمه زدن به كسي است كه او را دشمن مي نامند. در اين نوع از خودكشي فرد دست به طراحي و اجراي يك برنامه تخريبي مي‌زند كه طي آن خود را وسيله آسيب زدن به دشمن قرار دهد و از بين ببرد. اين شكل خودكشي را مي‌توان نوعي حمله منفعلانه به دشمن دانست.
امروزه حملات انتحاري از خطرناك‌ترين اقدامات تخريبي به حساب مي‌آيد و موجب ترس تمامي دولت‌ها و ملت‌ها شده‌ است. دليل اين ترس همگاني دشواري بي‌نظير كنترل آن است. زيرا فردي كه خود را آماده مرگ كرده‌ است ديگر ترسي از چيزي به خود راه نمي‌دهد و غيرقابل مهار به نظر مي‌رسد.
 

هنرنمايي باتمساح
 

آيا شما اين جرأت را داريد كه سر خود را به داخل دهان تمساح بگذاريد؟ البته كه نه و شايد در مقابل ميليون ها دلار پول هم راضي به اين كار نباشيد ولي بد نيست بدانيد در باغ وحشي در تايلند اين نوع هنرنمايي يا به لفظي بازي با جان به نمايش گذاشته مي شود.

 


دسته ها : دانستنیها
بیست و نهم 2 1390 13:56
X