صفحه ها
دسته
دامنه‌هاي‌سايت
دوستان
سايت‌هاي برتر
برخي از نوشته ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 734442
تعداد نوشته ها : 510
تعداد نظرات : 479
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بولتن نيوز: با اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها،‌ بسياري از معادلات پيشين روابط اقتصادي و اجتماعي جامعه دچار تحول اساسي شده و در آينده نيز شاهد تاثيرات جديد اين طرح خواهيد بود.
 

از جمله اين تغييرات كه اكنون كاملا آشكار شده و به روشني مي‌توان روي آن انگشت گذاشت، الگوي استفاده از خودرو شخصي است. تا امروز ترجيح بسياري ازشهروندان به ويژه پايتخت‌نشينان خودرو شخصي بر وسايل حمل و نقل عمومي (البته ناكارآمد) بوده است. تاكنون داشتن خودرو شخصي با بنزين ارزان، خصوصا براي هر تهراني توجيه اقتصادي داشت. بنابراين سعي مي‌كرد به هر وسيله ممكن از جمله وام و قرض و قوله يك دستگاه خودرو خريداري نموده و يك عمر آسايش خود و خانواده‌اش را تامين كند!
 

اما اكنون تملك وسيله نقليه شخصي به هر طريق ممكن، در سايه اجراي طرح هدفمندي يارانه‌ها منتفي است. با بنزين به نرخ آزاد، ديگر حتي براي طبقه متوسط هم مقرون به صرفه نيست كه سوار خودرو شخصي شود. يعني در حقيقت از عهده مخارج آن بر نمي‌آيد. اكنون براي يك خانواده با درآمد متوسط، نه امكان تامين هزينه سوخت خودرو به نرخ آزاد وجود دارد و نه تامين هزينه‌هاي جانبي مانند بيمه (حداقل يك ميليون تومان در سال) تعميرات و سرويس معمولي و قبض‌هاي جريمه‌اي كه دوربين‌هاي پيدا و نهان پليس به حسابتان منظور مي‌‌كند، عوارض سالانه و هزينه معاينه فني و ...در نتيجه خانواده‌اي كه تا ديروز با خريد يك دستگاه خودرو در روز‌هاي تعطيل تابستان سري به ييلاقات اطراف تهران و جاده چالوس مي زد تا كنار رود‌خانه همراه با خانواده تمدد اعصابي كند. اكنون بايد به پاركي كه شهرداري محل ساخته اكتفا نمايد و دور هواي پاك و پاكيزه كوهستان را هم خط بكشد. و اين يعني حذف يارانه هواي سالم براي شهرنشينان.
 

به علاوه با اقتصادي نبودن خريد خودرو شخصي، در آينده دهك‌هاي پايين و متوسط قادر به خريد وسيله نقليه شخصي نخواهند بود و تنها دهك‌هاي بالا كه درآمد كافي دارند، همراه مديران دولتي ،كه دستشان به خزانه كشور بند است، مي‌توانند سوار خودرو شخصي شوند و براي بقيه هم مقرون به صرفه نيست سرمايه كلاني را خرج خريد خودرو كنند و بعد به دليل هزينه‌هاي بالا از آن استفاده نبرند و در پاركينگ بخوابانند. همين پول اگر به سپرده بانكي تبديل شود، هم عايدي خانواده را افزايش مي‌دهد و هم در مخارج مربوط به تعمير و نگهداري و شارژ خودرو صرفه‌‌جويي مي‌شود.
 

درنتيجه تا چند سال ديگر خيابان‌هاي تهران كم‌كم فقط در قرق اشراف خواهد بود و خيلي‌ها كه امروز به عنوان سرمايه‌ و وسيله آسايش به اين مركوب بنزين‌خوار دل بسته‌اند، ناچارند اتوبان‌هاي تهران را به خاطر هزينه هاي بالاي بنزين، بيمه، تعمير و نگهداري و ... براي طبقات اشراف خالي كنند.


 


دسته ها : اجتماعی
بیست و سوم 2 1390 16:28
X