صفحه ها
دسته
برخي از نوشته ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 995939
تعداد نوشته ها : 446
تعداد نظرات : 419
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

سلامت نيوز :خواب‌ها مى‌توانند جالب، هيجان‌انگيز، وحشتناك و يا صرفاً عجيب و غريب و غيرعادى باشند. در اين ايميل با ١٠ واقعيت درباره خواب كه توسط پژوهشگران كشف شده است آشنا مى‌شويم.
 

- همه خواب مى‌بينند
مردها خواب مى‌بينند. زن‌ها خواب مى‌بينند. حتى بچه‌ها خواب مى‌بينند. همه ما خواب مى‌بينيم، حتى كسانى كه ادعا مى‌كنند كه خواب نمى‌بينند هم خواب مى‌بينند. در واقع، پژوهشگران دريافته‌اند كه افراد معمولاً هر شب چند بار خواب مى‌بينند كه هر كدام بين ٥ تا ٢٠ دقيقه طول مى‌كشد. بنابراين، در يك طول عمر معمولى، افراد به طور ميانگين شش سال را صرف خواب ديدن مى‌كنند!

 

٢- امّا اغلب خواب‌ها فراموش مى‌شوند
براساس برآوردهاى صورت گرفته توسط آلن هابسون، پژوهشگر خواب، در حدود ٩٥ درصد خواب‌ها كوته زمانى پس از بيدار شدن، فراموش مى‌شوند. چرا به ياد آوردن خواب‌ها دشوار است؟ براساس يك نظريه، تغييراتى كه در مغز در خلال خوابيدن اتفاق مى‌افتد از پردازش و ذخيره‌سازى اطلاعات كه براى شكل دادن حافظه مورد نياز است، پشتيبانى نمى‌كند. اسكن مغزى از افراد به هنگام خواب نشان داده است كه قطعه پيشانى، ناحيه‌اى كه نقشى كليدى در شكل دادن حافظه بازى مى‌كند، در خلال خواب REM (حركات سريع چشم)، يعنى مرحله‌اى كه خواب ديدن اتفاق مى‌افتد، غيرفعال است.

 

٣- همه خواب‌ها رنگى نيستند
با وجودى كه در حدود ٨٠ درصد خواب‌ها رنگى هستند امّا درصد كمى از افراد ادعا مى‌كنند كه فقط خواب‌هاى سياه و سفيد مى‌بينند. در يك مطالعه، افرادى كه در حال خواب ديدن بودند را از خواب بيدار مى‌كردند و از آ‌نها مى‌خواستند كه از يك طيف رنگ، رنگى كه مطابق با خوابشان بوده را انتخاب كنند. بيشترين رنگى كه انتخاب شد، رنگ‌هاى روشن و ملايم بودند.

 

٤- خواب زن‌ها و مردها متفاوت است
پژوهشگران به تفاوت‌هايى بين محتواى خواب‌هاى زن‌ها و مردها پى برده‌اند. در يك مطالعه، چنين نتيجه‌گيرى شده است كه مردها بيشتر از زن‌ها خواب‌هايى درباره پرخاشگرى مى‌بينند. براساس گفته‌هاى ويليام دامهوف، پژوهشگر خواب، زن‌ها خواب‌هاى طولانى‌تر و با شخصيت‌ها و اشخاص بيشتر مى‌بينند. در ارتباط با شخصيت‌هايى كه نوعاً در خواب‌ها ظاهر مى‌شوند، در خواب مردها تعداد شخصيت‌هاى مرد دو برابر تعداد زن‌هاست در حالى كه زن‌ها درباره هر دو جنسيت تقريباً به طور برابر خواب مى‌بينند.
 


٥- حيوانات هم احتمالاً خواب مى‌بينند

آيا تا كنون سگ يا گربه‌اى را ديده‌ايد كه پا يا دمش را در هنگام خواب تكان مى‌داده است؟ هر چند با اطمينان نمى‌توان در اين مورد صحبت كرد اما پژوهشگران معتقدند كه حيوانات نيز احتمالاً خواب مى‌بينند. حيوانات نيز مانند انسان‌ها، مراحل خواب شامل چرخه‌هاى REM و NREM را طى مى‌كنند. در يك مطالعه، به گوريلى چند نماد به عنوان ابزار ارتباطى آموخته شد. در يك مقطع، گوريل علامت «شكل خواب» را انتخاب كرد و اين احتمالاً نشانگر اين بود كه تجربه خواب ديدن داشته است.

 

٦- شما مى‌توانيد خواب‌هايتان را كنترل كنيد
خواب روشن خوابى است كه شما با وجودى كه هنوز در حال خواب هستيد اما از اين كه داريد خواب مى‌بينيد آگاهى داريد. در خلال اين نوع خواب، شما مى‌توانيد غالباً محتواى خوابتان را كنترل يا هدايت كنيد. تقريباً نيمى از مردم مى‌توانند به ياد آورند كه حداقل يكبار چنين خوابى را تجربه كرده‌اند و برخى افراد به دفعات چنين تجربه‌اى را داشته‌اند.٧- هيجانات منفى در خواب‌ها متداول‌ترند

در طول يك دوره چهل ساله، كاليون هال، پژوهشگر، بيش از ٥٠ هزار خواب را از دانشجويان دانشكده ثبت كرد. اين گزارش‌ها در خلال دهه ١٩٩٠ توسط يكى از دانشجويان هال به نام ويليام دامهوف در دسترس عموم قرار گرفت. گزارش خواب‌ها نشان داد كه بسيارى از هيجانات از جمله شادى، لذت و ترس در خواب‌ها وجود داشته است. متداول‌ترين هيجانى كه در خواب‌ها وجود داشته اضطراب بوده و به طور كلّى هيجانات منفى بسيار بيشتر از هيجانات مثبت بوده است.
 


٨- نابينايان نيز خواب مى‌بينند

 با وجودى كه كسانى كه قبل از پنج سالگى بينائيشان را از دست داده‌اند، در دوران بزرگسالى خواب‌هاى تصويرى نمى‌بينند امّا هنوز خواب مى‌بينند. عليرغم فقدان تصاوير، خواب افراد نابينا به همان پيچيدگى و روشنى افراد بيناست. خواب افراد نابينا به جاى حس تصويرى، معمولاً شامل اطلاعاتى از ديگر حواس نظير صوت، لمس، مزه، شنوايى و بويايى است.

 

٩- در هنگام خواب ديدن، عضلاتتان فلج هستند
مشخصه خواب REM، مرحله‌اى كه خواب ديدن در خلال آن اتفاق مي‌افتد، فلج عضلانى است. چرا؟ اين پديده، فقدان كشيدگى طبيعى عضلانى در خواب نام دارد و شما را از حركت و نقش بازى كردن در خواب‌هايتان به هنگام خوابيدن باز مى‌دارد. اساساً به دليل آن كه نورون‌هاى حركتى تحريك نمى‌شوند، بدن شما حركت نمى‌كند.

در برخى موارد، اين فلج عضلانى حتى تا ١٠ دقيقه پس از بيدار شدن نيز ادامه مى‌يابد. وضعيتى كه به آن فلج خواب مى‌گويند. آيا تا كنون برايتان پيش آمده كه وسط يك خواب وحشتناك از خواب پريده باشيد و ببينيد كه قادر به حركت نيستيد؟ با وجودى كه اين تجربه ترسناكى است امّا به عقيده متخصصان كاملاً عادى است و تنها چند دقيقه طول مى‌كشد تا كنترل عادى عضلانى باز گردد.١٠- بسيارى از خواب‌ها عموميت دارند

با وجودى كه خواب‌ها غالباً به شدّت تحت تأثير تجربيات فردى ما هستند امّا پژوهشگران دريافته‌اند كه برخى موضوعات در بين فرهنگ‌هاى مختلف، بسيار مشتركند. براى مثال، آدم‌ها در سراسر دنيا غالباً خواب‌هايى درباره تحت تعقيب بودن، مورد حمله قرار گرفتن و يا پرت‌شدن مى‌بينند. خواب‌هاى مشترك ديگر شامل رويدادهاى مدرسه، احساس يخ‌زدگى و بى‌حركتى، دير رسيدن، پرواز و عريان بودن در بين جمع مى‌باشد.

 

سیم 4 1390 10:30

قره قوروت را از آب ماست يا همان دوغ مي گيرند كه پس از جوشيدن و تغليظ بصورت جامد در مي آيد.

مزه ترش قره قوروت بخاطر درصد بسيار بالاي اسيد لاكتيك آن مي باشد. ميزان اسيد لاكتيك قره قوروت بقدري زياد است كه ميتوان گفت خود اسيد لاكتيك است !!!! . اسيد لاكتيك يك ماده دفعي براي بدن محسوب ميشود زيرا خون را شديداً اسيدي كرده و تعادل ph خون را به هم ميزند.

يكي از دلايلي كه گفته مي شود ماست چكيده بهتر از خود ماست است اين است كه مقدار زيادي از اسيد لاكتيك آن كه در آب ماست موجود است گرفته شده است ولي با اين حال بهتر است با مقداري نعناع ، پونه و موسير مصرف شود (تا حالت سردي و اسيدي آن كاهش يابد)

در حالت طبيعي، خون انسان كمي قليايي بوده و بسيار حياتيست كه اين حالت حفظ شود بدين جهت در خلقت انسان مكانيزم هاي پيچيده اي تعبيه شده است كه اين تعادل را حفظ كنند.

در بدن انسان مقدار pH متعادل بين 34/7 و 40/7 ميباشد كه كمي قليايي است و بايد در اين محدوده نگه داشته شود در غير اينصورت بعضي از واكنش هاي آنزيمي انجام نمي گيرد و تنظيم فعاليتهاي فيزيكي و شيميايي درون سلولي با مشكل مواجه مي شود.


مصرف قره قوروت به شدت خون را اسيدي مي كند (به علت ميزان بسيار بالاي اسيد لاكتيك) و آنرا از حالت قليايي طبيعي خود خارج مي‌كند. بدن براي ترميم و تصحيح اين حالت بسيار مخرب كه مي‌تواند در صورت ادامه بسيار خطرناك گشته و فعاليت ارگان‌ها و سلول‌ها را مختل كند، دست به دامن استخوان‌ها و دندان‌ها مي‌گردد تا كلسيم آنها را براي قليايي كردن خون آزاد كند.

كلسيم بهترين و سريع‌ترين عامل قليايي كردن خون مي‌باشد. اين كلسيم آزاد شده از استخوان‌ها سپس توسط كليه‌ها دفع مي‌گردد. در نتيجه مصرف قره قوروت باعث پوكي استخوان‌ها و ضعف دندان‌ها مي‌گردد.

بسيار بسيار جاي تاسف است كه خيلي از پزشكان و افراد تحصيل كرده آنرا براي درمان پوكي استخوان و لاغر شدن افراد چاق تجويز مي كنند با اين تصور غلط كه چون قره قوروت داراي كلسيم است پس براي پوكي استخوان مناسب است در صورتيكه كلسيم آن نه تنها جذب نمي شود بلكه طبق توضيحات بالا باعث پوكي استخوان و خرابي دندانها نيز مي شود. جالب است حتي آنرا براي رشد و نمو كودكان مفيد دانسته و براي آن خاصيت دارويي قائل شده اند !!!. گاهي اوقات آنرا براي كاهش فشار خون تجويز مي كنند كه اين خود باعث خرابي و خوردگي رگها ميشود. ميتوان بجاي آن از بسياري ميوه هايي كه در كاهش فشار مناسب هستند مانند آب ليمو يا مخلوط يك ليوان آب و 2 قاشق سركه سيب خانگي استفاده كرد.

اي كاش مضرات مصرف قره قوروت به اينجا ختم مي شد.

اسيد لاكتيك فعاليت نرون هاي مغزي را به شدت كاهش ميدهد و چون قره قوروت حاوي مقادير بسيار زياد اسيد لاكتيك مي باشد لذا براي مغز انسان بسيار مضر مي باشد.بعضي از آثار و نتايج زيانبار اسيدي شدن خون :


انواع بيماريهاي قلب و عروق

خورده شدن ديوارة سرخرگ ها و سياهرگ ها

ضعف حافظه

آلزايمر

ديابت

سرطان

ضعف سيستم ايمني بدن

بيماري هاي سيستم عصبي مانند بيماري خطرناكMS

پوكي استخوان

خرابي و فساد دندانها

لقي دندانها

ضعف اعصاب

تشنج

دل درد شديد در دختران هنگام عادت ماهانه


در غرب به خون اسيدي لقب كُشنده خاموش (Silent Killer) داده اند.

در خصوص بيماري هاي ناشي از اسيدي شدن خون ، مطالب بسياز زيادي در اينترنت موجود است كه اكثراً به زبان انگليسي است.
 


اميدوارم مطلب فوق دريچه اي ديگر از سلامتي را بروي شما بگشايد و دروازه اي از بيماريها را ببندد.

 

دسته ها : پزشکیوسلامت
بیست و سوم 4 1390 17:15
X